X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sensacyjna powieść o początkach państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 19:10
Gościem audycji "Eureka" był Dariusz Balcerzyk, autor książki "Znak woli i mocy", która zwyciężyła w konkursie literackim "Na osi czasu" na najlepszą powieść historyczną. Opowiada fikcyjną, ale mającą solidne podstawy naukowe historię państwa Bolesława Chrobrego.
Audio
  • Historia Zjazdu Gnieźnieńskiego i początków państwa Bolesława Chrobrego (Eureka/Jedynka)
Okładka książki Znak woli i mocy
Okładka książki "Znak woli i mocy"Foto: mat. promocyjne/Święty Wojciech

Początek 1000 roku. Z gnieźnieńskiego kościoła - przyszłej katedry - zostają skradzione szczątki świętego Wojciecha. Kto i dlaczego zabrał ciało biskupa? Mnich Bogusza, niegdysiejszy uczestnik misyjnych wypraw Wojciecha i młody woj Valgard próbują rozwikłać zagadkę.

Tymczasem do granic bolesławowego władztwa zbliża się orszak Ottona III, pielgrzymującego do grobu męczennika. Otton jest nie tylko pielgrzymem, przede wszystkim jest politykiem - i równie polityczna jest ta wyprawa. Zresztą nie tylko on ma swój ukryty cel. Biskupi, książęta, wojowie - niemal każdy, kto wraz z Ottonem wyruszył do Gniezna, chce podczas tej pielgrzymki coś zyskać. Swoje polityczne plany ma również Bolesław, wspierany przez księżną Emnildę.

Co tak naprawdę zamierza Otton? Jakie znaczenie ma dla niego ta wyprawa? Kto postawi na swoim, cesarz czy książę?

Być może rąbka tajemnicy uchyli nam autor Dariusz Balcerzyk, z wykształcenia historyk, który w swej pracy nad powieścią korzystał ze średniowiecznych kronik oraz prac polskich miedwiedystów i archeologów. Więc w treści fikcyjnej historii jest spora dawka faktów z czasów państwa Bolesława.

Dariusz Balcerzyk Dariusz Balcerzyk
Dariusz Balcerzak wyjaśnia, co go skłoniło do napisania książki. Uważa, że były to fantastyczne czasy, a Zjazd Gnieźnieński (1000 r.) jest unikatowym, bezprecedensowym wydarzeniem w dziejach nie tylko polskiej historii, ale też historii Cesarstwa Niemieckiego, w tamtych czasach zwanego Cesarstwem Rzymskim. - Nie zdarzyło się wcześniej, nie zdarzyło się później, żeby cesarz niemiecki podróżował do prowincjonalnego księcia, który władał ziemią poza granicami cesarstwa - mówi historyk. Następną taką wizytę przywódca Niemiec złożył w Polsce w 1990 roku. Był nim prezydent Richard von Weizsäcker. - Więc trochę to trwało - zauważa autor. 
Książka zwyciężyła w konkursie literackim "Na osi czasu" na najlepszą powieść historyczną. Radiowa Jedynka jest patronem medialnym książki "Znak woli i mocy". W czasie programu rozdaliśmy słuchaczom 30 egzemplarzy powieści.

Posłuchaj całej audycji, w której omawiane są postacie tamtego okresu, zamiary Ottona III i wyniki Zjazdu Gnieźnieńskiego i historia koronowania Bolesława Chrobrego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Dariusz Balcerzyk (autor książki "Znak woli i mocy")

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czarna" i "biała" legenda Zakonu Krzyżackiego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 19:10
Dla Polaków Krzyżacy to ucieleśnienie zła i przemocy. Dla Niemców to nośnik cywilizacji zachodnioeuropejskiej i forpoczta postępu na zdobytych terenach. Tak diametralnie różnie ocenia się Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Zakon Krzyżacki. W "Eurece" o tym, jak w historiografii polskiej i pruskiej (a potem niemieckiej) kształtował się stereotyp Zakonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madziarzy w państwie Mieszka I

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 19:10
Jaki był wpływy węgierskie w państwie pierwszych Piastów? To temat wciąż słabo zbadany i rzadko podejmowany w naszej historiografii. Archeologia dostarcza nam pewnych podpowiedzi (choćby cmentarzysko madziarskie z Przemyśla), natomiast kroniki średniowieczne mówią wprost o koligacjach naszych władców z dynastią Arpadów (vide małżeństwo Chrobrego z węgierską księżniczką), a także wspominają o wsparciu węgierskich rycerzy w czasie wyprawy na Kijów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie polskich archeologów w Peru

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:10
Przed kilku laty polscy badacze dokonali sensacyjnego odkrycia w Peru. Natrafili na nienaruszony grobowiec prekolumbijskiej kultury Wari (600 - 1000 r. n.e.). W archeologii andyjskiej zdarza się to niezwykle rzadko ze względu na wszechobecne bandy plądrujące stanowiska archeologiczne. 
rozwiń zwiń