Gorzka prawda o cukrzycy. Nawet 3 miliony chorych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 20:05
Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą ogłosiła w 2011 roku "Listopad miesiącem walki z cukrzycą". Złożoność tej choroby wymaga interdyscyplinarnego podejścia w profilaktyce, leczeniu oraz efektywnej prewencji ewentualnych powikłań. 
Audio
  • Gorzka prawda o cukrzycy. Nawet 3 miliony chorych w Polsce (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: stevepb/pixabay.com/CC0 Public Domain

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób i nowych pacjentów ciągle przybywa. Choroba stanowi  jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, ale także społecznych i ekonomicznych jak koszty leczenia samej cukrzycy i jej powikłań, hospitalizacja czy przedwczesna rezygnacja z pracy zawodowej u chorych.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna alarmuje, że Polska jest krajem, w którym niezwykle szybko przybywa osób ze stanem przedcukrzycowym, gdzie mamy bezpośrednie zagrożenie cukrzycą. Szacuje się, że w kraju jest ok. 5 milionów takich osób.

Stan przedcukrzycowy jest etapem naturalnej historii cukrzycy. Zazwyczaj nie towarzyszą mu, żadne specyficzne dolegliwości i łatwo może zostać zignorowany. Tymczasem nieleczona cukrzyca prowadzi do uszkodzeń i niewydolności wielu narządów: naczyń krwionośnych, serca, nerek, oczu czy nerwów. 

Cukrzyca jest chorobą, która może dotknąć członków rodziny w każdym wieku: od niemowlęcia do seniora. Jest przy tym chorobą przewlekłą, która pozostanie w rodzinie na zawsze. To stawia przed rodziną konkretne wyzwania, często rewolucjonizując jej dotychczasowy styl życia. 

Wśród powikłań cukrzycy występują m.in.: utrata wzroku, niewydolność nerek, zawał serca, udar mózgu czy zespół stopy cukrzycowej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szacuje się, że na świecie liczba zgonów, których przyczyną są powikłania cukrzycy jest więcej niż zgonów z powodu AIDS, gruźlicy i malarii łącznie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Jolanta Jurczyńska (diabetolog), Beata Stepanow (pielęgniarka diabetologiczna, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej), mgr inż. Magdalena Siuba-Strzelińska (dietetyk), Angelina Ziembińska (pacjentka), prof. Maciej Małecki (kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ) 

Data emisji: 28.11.2019 r. 

Godzina emisji: 19.08

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Włos prawdę powie o naszej kondycji zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 21:40
Czy włos może być papierkiem lakmusowym sprawdzającym stan naszego zdrowia? Jakie badania nauka prowadzi z użyciem włosów? Czy dobry fryzjer możemy być… strażnikiem naszego zdrowia? O tym w "Eurece".
rozwiń zwiń