Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:40
Europejski kodeks walki z rakiem rekomenduje 12 wskazań, które mogą nawet o połowę zmniejszyć zapadalność na nowotwory. Co więcej, zalecenia kodeksu nie są trudne do wprowadzenia w życie. Co można zrobić, żeby zadbać o swoje zdrowie?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Monkey Business Images

- Są dane mówiące, że prawdopodobnie 30 proc. nowotworów możemy uniknąć poprzez modyfikację naszego stylu życia, w tym niepalenie tytoniu. 30 proc. potrafimy dosyć wcześnie wykryć i w tym służą badania przesiewowe. Dzięki wczesnemu wykryciu, jesteśmy w stanie je wyleczyć. Jest też 30 proc, gdzie możemy złagodzić ból i cierpienie, bo nie ukrywam, że nie wszystkim nowotworom uda się zapobiec - mówi prof. Andrzej Nowakowski z Centrum Onkologii w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Lepiej rzuć palenie

Ekspert Jedynki przyznaje, że głównym czynnikiem chorobotwórczym jest palenie. - Jest to czynnik ryzyka chorób układu krążenia, ale także przede wszystkim nowotworów złośliwych. Amerykanie policzyli, że 30 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych, można byłoby uniknąć, gdyby populacja amerykańska rzuciła palenie - słyszymy.

Jedz zdrowo, ruszaj się

Europejski kodeks walki z rakiem jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu informowanie obywateli o działaniach, które mogą podjąć w odniesieniu do siebie lub swojej rodziny, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Dokument składa się z 12 zaleceń sformułowanych przez specjalistów, naukowców i innych ekspertów w dziedzinie nowotworów z całej Unii Europejskiej. Kolejnymi z tych zaleceń są m.in.: utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, nieobjadanie się niezdrowym jedzeniem i aktywny tryb życia

- Ile możemy się ruszać, tyle powinniśmy się ruszać. Nie musi to być od razu ekstremalny wysiłek i sport wyczynowy, a wystarczy codzienna aktywność fizyczna dopasowana do naszych możliwości i czasu - zapewnia prof. Andrzej Nowakowski.

Źródło: PracodawcyRP / Youtube

Czy przebywanie w pomieszczeniu, gdzie znajduje się dym tytoniowy, naraża nas na raka? Gdzie należy udać się, żeby zerwać z nałogiem? W jaki sposób możemy zmienić nasze nawyki żywieniowe? Czy abstynencja pozwala uniknąć nowotworu?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Andrzej Nowakowski (Centrum Onkologii w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 05.12.2019 r. 

Godzina emisji: 19.11

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowotwór płuca. Palenie papierosów najkrótszą drogą do raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 19:07
W "Eurece" socjolog medycyny Krzysztof Przewoźniak powiedział dlaczego rzucenie palenia może być trudne, czemu warto polegać na pomocy sepcjalistów i jak nie "złamać się" w trakcie rzucania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak piersi. Jak możemy skutecznie zapobiegać chorobie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 20:07
Rak piersi, aby osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Przy systematycznej kontroli, polegającej na: badaniu palpacyjnym przez onkologa, samobadaniu piersi, a także dzięki regularnemu wykonywaniu USG i mammografii możliwe jest wykrycie guzka na etapie, gdy jest mały i łatwiejszy do wyleczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorzka prawda o cukrzycy. Nawet 3 miliony chorych w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 20:05
Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą ogłosiła w 2011 roku "Listopad miesiącem walki z cukrzycą". Złożoność tej choroby wymaga interdyscyplinarnego podejścia w profilaktyce, leczeniu oraz efektywnej prewencji ewentualnych powikłań. 
rozwiń zwiń