"Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 20:49
Historia średniowiecza i wczesnych dziejów Polski zawiera się w źródłach, które bywają sprzeczne. Odtworzenie losów panowania władców, a zwłaszcza kobiet, to trudne zadanie. 
Audio
  • "Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę" (Eureka/Jedynka)
okładka książki
okładka książki Foto: mat. promocyjne

Podczas audycji sięgnęliśmy do historii dawnej, do kroniki zdarzeń z czasów panowania Piastów. Jakie były kulisy wielkiej polityki, intrygi dworskie i reguły? Bohaterkami opowieści były kobiety, które nie mając faktycznej władzy sprawowały ją posługując się m.in. wdziękiem i urodą. O Judycie Salickiej, Zbysławie, żonie Bolesława III Krzywoustego i Salomei z Bergu, jej następczyni oraz ich roli w rozbiciu dzielnicowym, wpływie na życie polityczne i przyszły kształt kraju pisze Kamil Janicki, autor książki "Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę".

- Tytuł książki odnosi się do tego, jak te kobiety dzisiaj są postrzegane i do tradycji, do tego jak postrzegamy tą historię, która w rzeczywistości jest o wiele bardziej skomplikowana - wyjaśnia autor. 

Historia średniowiecza i wczesnych dziejów Polski znajduje się w źródłach, które nie do końca mogą być wiarygodne. - Paradoksalnie to są czasy, o których mało wiemy, a powinniśmy wiedzieć najwięcej. Wydaje nam się, że same początki Polski (Mieszko I, Bolesław Chrobry) są lepiej naświetlone niż ten okres prowadzący do rozbicia dzielnicowego. To właśnie wtedy żyli polscy kronikarze, ludzie, którzy na własne oczy obserwowali rozwój wypadków - zaznacza Kamil Janicki. 

Jaki były losy Judyty Salickiej? Dlaczego do ślubu Zbysławy i Bolesława Krzywoustego wymagana była dyspensa? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Gość: Kamil Janicki (autor książki "Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę")

Data emisji: 4.12.2019 r. 

Godzina emisji: 19.09

ans

Czytaj także

Rozbicie dzielnicowe w Polsce. Kryzys państwa Piastów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 14:11
182 lata upłynęły od testamentu Bolesława Krzywoustego z 1138 roku do czasów koronacji Władysława Łokietka w roku 1320.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa, za której czasów narodził się mit Polski od morza do morza

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 15:36
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Tym razem konkursowe pytania dotyczą ciekawostek z życia Jadwigi Andegaweńskiej - królowej Polski, świętej Jadwigi, kanonizowanej w 1997 roku.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy królowie w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 19:30
Prezentowana w Muzeum Gdańska wystawa pokazuje królewskie wizyty w mieście, które należały do najważniejszych uroczystości publicznych.
rozwiń zwiń