X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Madinat Ilbira - poprzednik słynnej Granady

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 21:48
W 711 r. arabski wódz Tarik ze swoim wojskiem przedostał się z Afryki przez Cieśninę Gibraltarską na Płw. Iberyjski. W ciągu zaledwie 20 lat muzułmanie pokonali "rezydujących" tam od 2 stuleci Wizygotów. Tak rozpoczęło prawie osiem wieków panowania arabskiego w tej części Europy. 
Audio
  • Madinat Ilbira - poprzednik słynnej Granady (Eureka/Jedynka)
Granada, zdj. ilustracyjne
Granada, zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Architektoniczne dziedzictwo tej epoki po dziś dzień zachwyca, ale - jak się okazuje - skrywa i swoje tajemnice. Jedną z nich odkrywają polscy archeolodzy, którzy odkopują poszukiwane od lat miasto Madinat Ilbira, poprzednika słynnej Granady.  

Jak doszło do współpracy polsko - hiszpańskiej? - To, że rozpoczęliśmy badania w okolicach Granady w Andaluzji jest wypadkową kilku czynników. Po pierwsze jest to bardzo interesujące i wynika z moich zainteresowań. (...) Z drugiej strony to były relacje koleżeńskie z ekipą  archeologów z Uniwersytetu w Granadzie, które miał jeden z naszych kolegów z Instytutu - mówił prof. Marian Rębkowski, kierownik misji. 

Madinat Ilbira jest miastem o starożytnych korzeniach, położne 8 km od Granady. - Granda powstała po upadku Madinat Ilbira i ta zmiana związana była ze zmianą władzy politycznej w całej Andaluzji, tzn. związana była z upadkiem Kalifatu Kordobańskiego i początkiem lokalnego Królestwa Tajfy w Granadii - zaznacza profesor. 

Jak to się stało że Półwysep Iberyjski stał się muzułmańską prowincją? Jakie są cele badawcze projektu? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka 

Gość: prof. Marian Rębkowski ( dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, kierownik misji)

Data emisji: 6.12.2019 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gibraltar - ostatnia kolonia w Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 06:07
Z każdej strony otoczony Hiszpanią, choć granica z tym krajem ma zaledwie 1200 m. Na powierzchni 6,5 km kw. zamieszkuje ok. 32 tys. ludzi. Gibraltar to jedno z najgęściej zaludnionych terytoriów w Europie.
rozwiń zwiń