Profesor Gabriel Narutowicz - uczony, inżynier, polityk

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 21:00
16 grudnia mija 97. rocznica tragicznej śmierci pierwszego prezydenta odrodzonej Polski, profesora Gabriela Narutowicza. Zanim jednak stanął na czele państwa, był uznanym inżynierem. 
Audio
  • Czym zajmował się prof. Gabriel Narutowicz? (Jedynka/ Eureka)
Gabriel Narutowicz
Gabriel NarutowiczFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prezydentem niepodległej Rzeczypospolitej był zaledwie parę dni, ale zanim został wybrany na ten urząd, dał się poznać jako wielki uczony, wybitny inżynier, profesor Politechniki w Zurychu, a także minister robót publicznych i minister spraw zagranicznych.

- Po ukończeniu studiów na Politechnice w Zurychu, rozpoczął pracę w biurze budowy linii kolejowej St. Gallen Zug, a w kolejnych latach pracował również w St. Gallen przy budowie wodociągów i kanalizacji. Jego właściwa kariera rozpoczyna się, kiedy otrzymuje obywatelstwo szwajcarskie i od 1895 roku zostaje kierownikiem sekcji regulacji Renu i tam zaczyna prowadzić pierwsze poważne projekty inżynierskie - mówi prof. Dariusz Świsulski z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

11 grudnia 2019 roku odbyło się w Politechnice Warszawskiej seminarium zorganizowane przez Akademię Inżynierską w Polsce i Politechnikę Warszawską poświęcone działalności inżynierskiej i politycznej profesora Gabriela Narutowicza.

Prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN przeprowadził w trakcie audycji analizę społecznej, gospodarczej i politycznej sytuacji, w jakiej znajdowała się Polska w 1922 roku.

W audycji zostały także wykorzystane archiwalne nagrania z prof. Tadeuszem Gliwicem, który był świadkiem wydarzeń z 11 grudnia 1922 roku, kiedy prezydent Narutowicz jechał do Sejmu złożyć przysięgę i z prof. Andrzejem Ajnenkielem, który przedstawi polityczną drogę Gabriela Narutowicza.

Jaki wkład w rozwój elektroenergetyki miał prof. Gabriel Narutowicz? Dlaczego nie był typowym naukowcem?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Dariusz Świsulski (Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej), prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 19.07

DS


Czytaj także

Zamach na Gabriela Narutowicza – grzech pierworodny II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 05:45
Strzały oddane przez szaleńca nie tylko zakończyły życie pierwszego prezydenta II RP, ale też stworzyły ranę na tkance społeczeństwa, niezabliźnioną ranę, która wyznaczyła podziały między Polakami w dwudziestoleciu międzywojennym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Narutowiczowie: Polacy, Litwini, Żmudzini, Europejczycy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 16:05
Stulecie niepodległości to okazja do przedstawienia ludzi z dawnych Kresów, którzy w latach tworzenia polskiego państwa dokonywali niełatwych, a czasem i zaskakujących wyborów. Stanisław Narutowicz był sygnatariuszem Aktu Niepodległości Litwy, a jego brat Gabriel - pierwszym prezydentem odrodzonej Polski.
rozwiń zwiń