Już niedługo co piąty Polak umrze na raka

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 08:14
Według szacunków Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce żyje ok. miliona chorych no nowotwory. Już wkrótce co czwarty Polak zachoruje, a co piąty umrze z powodu choroby nowotworowej!
Audio
  • Dr Janusz Meder o leczeniu nowotworów (Eurek/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Ryzyko zachorowania na raka można zredukować
Przyczyną wielu nowotworów jest nadwaga, plaga współczesności. Dr Janusz Meder zwraca uwagę, że obecnie mierzy się nadwagę inaczej niż dawniej Nie jest to już stosunek wagi do wzrostu. - Dzisiaj wskazuje się na konieczność pomiar obwodu brzucha w pasie, czyli jaka jest grubość podściółki tłuszczowej - informuje lekarz. Jeżeli wymiar przekracza normy, to następuje zjawisko zwiększonego ryzyka występowania raka piersi, nowotworów ginekologicznych, raka nerki, jelita grubego, czyli tych nowotworów, które są głównym problemem w całej onkologii. W 50 proc. można uniknąć zachorowania na nowotwory przestrzegając kodeksu 12 zasad, sformułowanych przez WHO (Światową Organizacje Zdrowia), a głównie zmieniając styl życia.

Pacjent powinien być niepokorny
Dr Janusz Meder apeluje, żeby zachować czujność onkologiczną, czyli być niepokornym pacjentem i nie dać się zbyć lekarzowi. - Jeżeli objawy i dolegliwości, których do tej pory nie było nie ulegają cofnięciu po zastosowaniu prostych leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, jednego antybiotyku, jeżeli jest takie wskazanie, to zapala się czerwona lampa. Wpierw wyklucz nowotwór, a potem zajmij się diagnozowaniem innych chorób - radzi gość Jedynki. Podkreśla, że im wcześniej wykryty zostanie nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie. - Ale jeśli pierwsze podejście do leczenia jest chybiione pacjent traci 50 procent szans na wyleczenie - ostrzega Janusz Meder.

Medyczna Racja Stanu
Aby zjednoczyć sił w walce z nowotworami powołano Medyczną Rację Stanu, w skład której wchodzą specjaliści różnych dziedzin medycyny. - Chcemy wystąpić do decydentów, żeby znaleźć rozwiązania, jak radzić sobie z problemem chorób cywilizacyjnych w najbliższej przyszłości - wyjaśnia lekarz. Zwraca uwagę na zbyt małe nakłady na finansowanie służby zdrowia. Polska jest w ogonie krajów rozwiniętych. Na jednego pacjenta przypada mniej niż połowa tego, co wydają kraje z czołówki. To przekłada się bezpośrednio na wskaźnik wyleczenia.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się o zwalczaniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, najnowszych danych zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów w Polsce, o prognozach, o dostępie do nowych terapii dla polskich pacjentów i o światowych trendach w leczeniu raka, a także o Narodowej Strategii Onkologicznej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii, inicjator akcji Medyczna Racja Stanu, gospodarz grudniowej konferencji Onkologia 2019)

Data emisji: 19.12.2019

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

Nowotwory złośliwe w okolicach głowy i szyi

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 19:10
Ponad 60 proc. nowotworów okolicy głowy i szyi rozpoznawanych jest zbyt późno. A lekarze przypominaja, że szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie, to największa szansa na zdrowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stres zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 11:30
- Stres jest w pewnym warunkach potrzebną reakcją organizmu, bo to nasza odpowiedź na zagrożenie, ale faktycznie część danych mówi o tym, że przewlekła ekspozycja na stres może być niekorzystna dla naszego organizmu - mówi w "Czterech porach roku" prof. Andrzej Nowakowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak jądra atakuje młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 19:10
W urologii największą grupę pacjentów, bo aż 80 proc., stanowią chorzy na raka. Rak jądra atakuje głównie ludzi młodych przed 40. rokiem życia. W Polsce wykrywa się co roku około 700 przypadków zachorowań na nowotwór jądra. 
rozwiń zwiń