"Pretty woman" polskiego Oświecenia

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 20:05
Zofia Glavani - słynąca z olśniewającej urody stambulska kurtyzana była metresą wielu znakomitych osobistości. W wieku 17 lat ciotka sprzedała ją polskiemu posłowi w Turcji i tak piękna Zofia trafiła w granice Rzeczypospolitej.
Audio
  • "Pretty woman" polskiego Oświecenia (Eureka/Jedynka)
Zofia Potocka
Zofia PotockaFoto: Polona

Zofia Glavani była stambulską kurtyzaną pochodzenia greckiego, według legendy niewolnica sułtana, słynna metresa wielu osobistości, szpieg. Ulubienica europejskich salonów i jedna z interesujących postaci polskiej historii, do której przeszła jako kobieta słynąca z wyjątkowej urody, intelektu i licznych romansów. - Była piękna, ale była też osobą o niebywałej inteligencji i niebywałej przenikliwości. Miała wielkie talenty aktorskie, była wrażliwa, a jednocześnie była doskonałym psychologiem. Potrafiła wspaniale określić na własne potrzeby charakter mężczyzny - mówiła prof. Teresa Grzybkowska. 

Podbój Europy 

W styczniu 1779 roku wyruszyła przez Rumunię do Polski do Karola Boscamp-Lasopolskiego, którego żona zmarła w lipcu 1778 roku. 14 czerwca w Zienkowicach potajemnie została żoną Józefa Witta, syna Jana, komendanta twierdzy w Kamieńcu Podolskim. - To małżeństwo zapewniło jej bezpieczeństwo oraz możliwość pozostania w Polsce - dodała historyk sztuki. 

Poznanie Szczęsnego Potockiego 

Po wielu miłosnych podbojach-została protegowaną i wreszcie żoną Stanisława Szczęsnego Potockiego. Kiedy się poznali ona miała 31 lat, a on 40 lat i oboje jeszcze byli wtedy w związkach. - W międzyczasie Zofia uzyskała rozwód, również Szczęsny Potocki rozwiódł się ze swoją żoną, która niedługo potem umarła. Mogli zalegalizować swój związek po 7 latach. W 1798 roku pobierają się i Zofia oficjalnie zostaje Zofią Potocką - zaznaczyła prof. Grzybkowska. 

Zakochany bez pamięci w Zofii Szczęsny Potocki założył koło Humania piękny park zwany "Sofiówką". Budowa trwała 9 lat i pochłonęła fortunę. - Była jego wielką miłością i namiętnością. Jako prezent ślubny oferował jej wspaniały park pod Tulczynem tzw. "Sofiówkę". Ona sama sobie wymarzyła ten prezent - wyjaśniła gość audycji. 

 Z kim miała romans Zofia Potocka? Dlaczego tak bardo uwielbiała książki?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Teresa Grzybkowska (historyk sztuki) 

Data emisji: 3.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Madame Pompadour - najsłynniejsza kochanka Francji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 05:40
29 grudnia 1721 roku urodziła się  Jeanne Antoinette Poisson, znana jako Madame de Pompadour, metresa króla Ludwika XV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymiana myśli naukowej w XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:07
Korespondencja polskiego uczonego, jezuity Adama Adamandego Kochańskiego z niemieckim filozofem Gottfriedem Wilhelmem Leibnizem z lat 1670-1698 jest świadectwem rozwoju nauk zwłaszcza matematycznych i przyrodniczych w XVII wieku. Pokazuje także wymianę myśli między europejskimi uczonymi i początki zespołowej pracy badawczej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim była Zofia Konstantynowna Glavani?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 07:00
– To dość pikantna historia – zauważa Maria Barbasiewicz.
rozwiń zwiń