X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pretty woman" polskiego Oświecenia

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 20:05
Zofia Glavani - słynąca z olśniewającej urody stambulska kurtyzana była metresą wielu znakomitych osobistości. W wieku 17 lat ciotka sprzedała ją polskiemu posłowi w Turcji i tak piękna Zofia trafiła w granice Rzeczypospolitej.
Audio
  • "Pretty woman" polskiego Oświecenia (Eureka/Jedynka)
Zofia Potocka
Zofia PotockaFoto: Polona

Zofia Glavani była stambulską kurtyzaną pochodzenia greckiego, według legendy niewolnica sułtana, słynna metresa wielu osobistości, szpieg. Ulubienica europejskich salonów i jedna z interesujących postaci polskiej historii, do której przeszła jako kobieta słynąca z wyjątkowej urody, intelektu i licznych romansów. - Była piękna, ale była też osobą o niebywałej inteligencji i niebywałej przenikliwości. Miała wielkie talenty aktorskie, była wrażliwa, a jednocześnie była doskonałym psychologiem. Potrafiła wspaniale określić na własne potrzeby charakter mężczyzny - mówiła prof. Teresa Grzybkowska. 

Podbój Europy 

W styczniu 1779 roku wyruszyła przez Rumunię do Polski do Karola Boscamp-Lasopolskiego, którego żona zmarła w lipcu 1778 roku. 14 czerwca w Zienkowicach potajemnie została żoną Józefa Witta, syna Jana, komendanta twierdzy w Kamieńcu Podolskim. - To małżeństwo zapewniło jej bezpieczeństwo oraz możliwość pozostania w Polsce - dodała historyk sztuki. 

Poznanie Szczęsnego Potockiego 

Po wielu miłosnych podbojach-została protegowaną i wreszcie żoną Stanisława Szczęsnego Potockiego. Kiedy się poznali ona miała 31 lat, a on 40 lat i oboje jeszcze byli wtedy w związkach. - W międzyczasie Zofia uzyskała rozwód, również Szczęsny Potocki rozwiódł się ze swoją żoną, która niedługo potem umarła. Mogli zalegalizować swój związek po 7 latach. W 1798 roku pobierają się i Zofia oficjalnie zostaje Zofią Potocką - zaznaczyła prof. Grzybkowska. 

Zakochany bez pamięci w Zofii Szczęsny Potocki założył koło Humania piękny park zwany "Sofiówką". Budowa trwała 9 lat i pochłonęła fortunę. - Była jego wielką miłością i namiętnością. Jako prezent ślubny oferował jej wspaniały park pod Tulczynem tzw. "Sofiówkę". Ona sama sobie wymarzyła ten prezent - wyjaśniła gość audycji. 

 Z kim miała romans Zofia Potocka? Dlaczego tak bardo uwielbiała książki?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Teresa Grzybkowska (historyk sztuki) 

Data emisji: 3.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Madame Pompadour - najsłynniejsza kochanka Francji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 05:40
29 grudnia 1721 urodziła się  Jeanne Antoinette Poisson, znana jako Madame de Pompadour, metresa króla Ludwika XV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymiana myśli naukowej w XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:07
Korespondencja polskiego uczonego, jezuity Adama Adamandego Kochańskiego z niemieckim filozofem Gottfriedem Wilhelmem Leibnizem z lat 1670-1698 jest świadectwem rozwoju nauk zwłaszcza matematycznych i przyrodniczych w XVII wieku. Pokazuje także wymianę myśli między europejskimi uczonymi i początki zespołowej pracy badawczej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim była Zofia Konstantynowna Glavani?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 07:00
– To dość pikantna historia – zauważa Maria Barbasiewicz.
rozwiń zwiń