Historia karnawału. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 21:00
Może pożegnanie mięsa przed wielkim postem? A może wóz w kształcie okrętu, który uczestniczył w procesji ku czci bogini Izydy, a później Dionizosa w starożytnym Rzymie? W łacińskich nazwach tych wydarzeń poszukuje się źródła pochodzenia słowa karnawał.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Csaba Peterdi/shutterstock.com

Niezależnie od tego, które z nich wybierzemy, karnawał w Polsce - nazywany także zapustami - to okres zimowych balów, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej od Święta Trzech Króli, kończy wtorkiem przed Środą Popielcową, która jest pierwszym dniem Wielkiego Postu i oczekiwaniem na Wielkanoc.

Karnawał pochodzi z Grecji

Jak okazuje się, zwyczaj organizacji balów, korowodów i zabaw ukształtował się w średniowieczu.

- Tym zwyczajem, który dla nas w tej chwili jest podstawą wszystkich karnawałów, były rytuały związane z obchodami święta Dionizosa, czyli boga greckiego. Te święta były w Grecji zawsze wyprawiane na przełomie marca i kwietnia (…). Zawsze wiązały się z zabawą całej społeczności, z burzeniem tradycyjnych wzorców postępowania, piciem dużych ilości wina - tłumaczy antropolog kultury dr Andrzej Krasnowolski.

Jak było w Polsce?

Karnawał od wieków jest dobrze znany również w Polsce. Dotarł on nad Wisłę w okresie odrodzenia. Jakie zwyczaje kulinarne towarzyszyły karnawałowi w naszym kraju?

- Zależy, czy zajrzymy do chłopskiej chaty, karczmy czy do pałacu magnackiego. We wszystkich tych domach obowiązywała jedna zasada: "jemy bardzo dużo i jemy bardzo tłusto", ale oczywiście w zależności od możliwości. Drugą cechą było to, że "jemy bardzo dużo mięsa", ponieważ od Wielkiej Środy rozpoczyna się okres, kiedy zakazane jest jego jedzenie - opowiada dr Andrzej Krasnowolski.

Rio de Janeiro najbardziej znane

Obecnie najsłynniejszym karnawałem na świecie jest ten, który odbywa się w brazylijskim Rio de Janeiro. W ostatnich latach zanotowano nawet ponad 1 mln uczestników. - Właściwie w tej chwili jest również gigantyczną imprezą marketingową - twierdzi gość Jedynki.

Co odnajdujemy w świecie zwierząt? Kiedy greckie zwyczaje pojawiły się w Rzymie? Dlaczego chrześcijaństwo zdecydowało się na włączenie zwyczajów pogańskich? Jak w przeszłości karnawał wyglądał w Brazylii?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury)

Data emisji: 07.01.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Jedziemy na karnawał do Wenecji!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:00
W "Czterech porach roku" ruszymy do Wenecji, by znaleźć się w samym środku trwającego tam karnawału! O niezwykłej atmosferze tego wydarzenia opowiedziała Julia Wollner, dziennikarka, doktor filologii włoskiej i redaktor naczelna kwartalnika "Lente".
rozwiń zwiń