X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia karnawału. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 21:00
Może pożegnanie mięsa przed wielkim postem? A może wóz w kształcie okrętu, który uczestniczył w procesji ku czci bogini Izydy, a później Dionizosa w starożytnym Rzymie? W łacińskich nazwach tych wydarzeń poszukuje się źródła pochodzenia słowa karnawał.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Csaba Peterdi/shutterstock.com

Niezależnie od tego, które z nich wybierzemy, karnawał w Polsce - nazywany także zapustami - to okres zimowych balów, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej od Święta Trzech Króli, kończy wtorkiem przed Środą Popielcową, która jest pierwszym dniem Wielkiego Postu i oczekiwaniem na Wielkanoc.

Karnawał pochodzi z Grecji

Jak okazuje się, zwyczaj organizacji balów, korowodów i zabaw ukształtował się w średniowieczu.

- Tym zwyczajem, który dla nas w tej chwili jest podstawą wszystkich karnawałów, były rytuały związane z obchodami święta Dionizosa, czyli boga greckiego. Te święta były w Grecji zawsze wyprawiane na przełomie marca i kwietnia (…). Zawsze wiązały się z zabawą całej społeczności, z burzeniem tradycyjnych wzorców postępowania, piciem dużych ilości wina - tłumaczy antropolog kultury dr Andrzej Krasnowolski.

Jak było w Polsce?

Karnawał od wieków jest dobrze znany również w Polsce. Dotarł on nad Wisłę w okresie odrodzenia. Jakie zwyczaje kulinarne towarzyszyły karnawałowi w naszym kraju?

- Zależy, czy zajrzymy do chłopskiej chaty, karczmy czy do pałacu magnackiego. We wszystkich tych domach obowiązywała jedna zasada: "jemy bardzo dużo i jemy bardzo tłusto", ale oczywiście w zależności od możliwości. Drugą cechą było to, że "jemy bardzo dużo mięsa", ponieważ od Wielkiej Środy rozpoczyna się okres, kiedy zakazane jest jego jedzenie - opowiada dr Andrzej Krasnowolski.

Rio de Janeiro najbardziej znane

Obecnie najsłynniejszym karnawałem na świecie jest ten, który odbywa się w brazylijskim Rio de Janeiro. W ostatnich latach zanotowano nawet ponad 1 mln uczestników. - Właściwie w tej chwili jest również gigantyczną imprezą marketingową - twierdzi gość Jedynki.

Co odnajdujemy w świecie zwierząt? Kiedy greckie zwyczaje pojawiły się w Rzymie? Dlaczego chrześcijaństwo zdecydowało się na włączenie zwyczajów pogańskich? Jak w przeszłości karnawał wyglądał w Brazylii?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury)

Data emisji: 07.01.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedziemy na karnawał do Wenecji!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 15:00
W "Czterech porach roku" ruszymy do Wenecji, by znaleźć się w samym środku trwającego tam karnawału! O niezwykłej atmosferze tego wydarzenia opowiedziała Julia Wollner, dziennikarka, doktor filologii włoskiej i redaktor naczelna kwartalnika "Lente".
rozwiń zwiń