Poród w przyjaznych warunkach
Porody do wody odbywają się na świecie od kilkudziesięciu lat i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. -Jest jednym z wariantów, który możemy zaoferować w sytuacji, kiedy mamy prawidłowo przebiegającą ciążę i prawidłowo przebiegający poród drogami i siłami natury - podkreśla dr n. med. Beata Pawlus, położnik, Oddziału Neonatologii.
Skala Abgar po pierwszej minucie życia
- My oceniamy skalę Abgar i zawsze to podkreślam, że jest ważna po pierwszej minucie życia, a nie w momencie natychmiastowego urodzenia dziecka. Jedna minuta w położnictwie to jest bardzo dużo czasu. Kiedy dziecko wydobywa się z dróg rodnych mamy do momentu, kiedy się wynurzy i weźmie pierwszy wdech, to nigdy nie jest jedna minuta i to jest ten czas, kiedy dziecko czuje, że przebywa nadal w przestrzeni wodnej - mówi dr Beata Pawlus.
Gość audycji zwraca uwagę, że dzieci urodzone w wodzie zachowują się trochę inaczej, niż te, które urodziły się bez impersji wodnej. - Później zaczynają głośno płakać, ale ewidentnie oddychają i są różowe - dodaje lekarz położnik.
Czy woda może działać jak środek przeciwbólowy?
Wiele badań naukowych i statystyk mówi, że woda ciepła woda rozluźnia mięśnie, odpręża, obniża próg bólowy. Dzieje się tak przez to, że przez ciało kobiety wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, co powoduje przyśpieszenie porodu. Woda ma również inne właściwości, które działają zbawiennie na szyjkę macicy i dochodzi do szybszego rozwarcia. - My stosujemy imersję wodną w połączeniu z rożnymi innym metodami m.in. metodą TENS. (....) Myślę, że próg bólowy obniża się porównywalnie jak przy znieczuleniu wewnątrzoponowym - wyjaśnia Katarzyna Grzybowska, położna.
Warto aby przyszli rodzice skonsultowali możliwość rodzenia siłami natury w środowisku wodnym ze swoim lekarzem ginekologiem czy położną, którzy prowadzą ciążę. Istnieją oczywiście przeciwwskazania do rodzenia w wodzie. Co może ograniczać ten rodzaj rozwiązania ciąży? Czym jest elektrostymulacja TENS?
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Artur Wolski
Goście: dr n. med. Beata Pawlus (położnik, ordynator Oddziału Neonatologii i dyr. Szpitala ds. lecznictwa), Katarzyna Grzybowska (położna), dr n. med. Jerzy Zwoliński( ordynator Oddziału Położnictwa Szpitala Św. Rodziny)oraz przyszłe mamy, które postanowiły urodzić swoje dziecko w wodzie.
Data emisji: 9.01.2019 r.
Godzina emisji: 19.06
ans