X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy poród w wodzie gwarantuje bezpieczeństwo kobiecie i dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 20:25
Dla wielu kobiet poród w wodzie to najlepszy sposób na urodzenie dziecka. Potwierdzają to również obserwacje i badania prowadzone przez lekarzy położników. - Jest to zjawisko całkowicie bezpieczne. Dziecko nie może się utopić. Obawy przed tym można rozwiać natychmiast, ponieważ płuca dziecka nie są upowietrznione, dalej jest tam płyn owodniowy - przekonuje Jerzy Zwoliński, Oddziału Położnictwa Szpitala Św. Rodziny. 
Audio
  • Czy poród w wodzie gwarantuje bezpieczeństwo kobiecie i dziecku? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Oksana Mashyntseva

Poród w przyjaznych warunkach 

Porody do wody odbywają się na świecie od kilkudziesięciu lat i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. -Jest jednym z wariantów, który możemy zaoferować w sytuacji, kiedy mamy prawidłowo przebiegającą ciążę i prawidłowo przebiegający poród drogami i siłami natury - podkreśla dr n. med. Beata Pawlus, położnik, Oddziału Neonatologii. 

Skala Abgar po pierwszej minucie życia

- My oceniamy skalę Abgar i zawsze to podkreślam, że jest ważna po pierwszej minucie życia, a nie w momencie natychmiastowego urodzenia dziecka. Jedna minuta w położnictwie to jest bardzo dużo czasu. Kiedy dziecko wydobywa się z dróg rodnych mamy do momentu, kiedy się wynurzy i weźmie pierwszy wdech, to nigdy nie jest jedna minuta i to jest ten czas, kiedy dziecko czuje, że przebywa nadal w przestrzeni wodnej - mówi dr Beata Pawlus. 

Gość audycji zwraca uwagę, że dzieci urodzone w wodzie zachowują się trochę inaczej, niż te, które urodziły się bez impersji wodnej. - Później zaczynają głośno płakać, ale ewidentnie oddychają i są różowe - dodaje lekarz położnik. 

Czy woda może działać jak środek przeciwbólowy? 

Wiele badań naukowych i statystyk mówi, że woda ciepła woda rozluźnia mięśnie, odpręża, obniża próg bólowy. Dzieje się tak przez to, że przez ciało kobiety wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia, co powoduje przyśpieszenie porodu. Woda ma również inne właściwości, które działają zbawiennie na szyjkę macicy i dochodzi do szybszego rozwarcia. - My stosujemy imersję wodną w połączeniu z rożnymi innym metodami m.in. metodą TENS. (....) Myślę, że próg bólowy obniża się porównywalnie jak przy znieczuleniu wewnątrzoponowym - wyjaśnia Katarzyna Grzybowska, położna. 

Warto aby przyszli rodzice skonsultowali możliwość rodzenia siłami natury w środowisku wodnym ze swoim lekarzem ginekologiem czy położną, którzy prowadzą ciążę. Istnieją oczywiście przeciwwskazania do rodzenia w wodzie. Co może ograniczać ten rodzaj rozwiązania ciąży? Czym jest elektrostymulacja TENS? 

***

Tytuł audycjiEureka 

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Beata Pawlus (położnik, ordynator Oddziału Neonatologii i dyr. Szpitala ds. lecznictwa), Katarzyna Grzybowska (położna), dr n. med. Jerzy Zwoliński( ordynator Oddziału Położnictwa Szpitala Św. Rodziny)oraz przyszłe mamy, które postanowiły urodzić swoje dziecko w wodzie. 

Data emisji: 9.01.2019 r. 

Godzina emisji: 19.06

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe standardy opieki okołoporodowej. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 12:54
1 stycznia 2019 r. wszedł w życie nowy standard organizacyjny - dokument, który w sposób kompleksowy obejmuje organizację opieki sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu oraz nad noworodkiem. 
rozwiń zwiń