Jakie tajemnice skrywają groby faraonów?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 20:40
Prof. Andrzej Niwiński - egiptolog z UW - od 20 lat prowadzi prace wykopaliskowe na południu Egiptu, w Deir el-Bahari. To stanowisko archeologiczne jest jedną z części rozległego cmentarzyska, na którym byli chowani władcy i dostojnicy rezydujący w pobliskich Tebach - stolicy państwa od połowy II tys. p.n.e. 
Audio
Dolina Królów, grobowce faraonów
Dolina Królów, grobowce faraonów Foto: Anton Belo/Shutterstock

W sąsiedztwie Deir el-Bahari znajduje się m.in. słynna Dolina Królów z grobami faraonów tzw. Nowego Państwa. Ale pochówki nie wszystkich królów zostały zlokalizowane. I tu dochodzimy do sensacji ostatniego sezonu. Otóż prof. Niwiński natrafił na depozyt faraona Totmesa II, na który składają się dwie skrzynie: jedna kamienna, druga drewniana, a w nich zagadkowe przedmioty starannie owinięte w płótno.

- Nigdy nie było wiadomo, gdzie znajduje się grobowiec Totmesa II. Szukano go w Dolinie Królów, wszędzie, a tu nic. My prawdopodobnie w tym momencie odkrywamy ten grobowiec - mówi prof. Andrzej Niwiński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zespół prof. Niwińskiego w pierwszej części badań, która była przeprowadzona w marcu 2019, odkrył depozyt wspomnianego faraona. Kolejny etap prac miał miejsce już we wrześniu.

- Prawie przez 2 miesiące prowadziliśmy wykopaliska. Licząc pionowo, zeszliśmy 18 metrów, dla porównania jest to wysokość 6-piętrowej kamienicy. Usunęliśmy około 2 tysięcy ton materiału. Mimo że jeszcze nie doszliśmy do wejścia grobowca, przez te całe 18 metrów mamy tylko mnożące się dowody na to, że ten zasyp nasypali ludzie - słyszymy.

Zdaniem gościa Jedynki do komory sarkofagowej brakuje jeszcze najwyżej 6 metrów. - Następny sezon badawczy musi przynieść odkrycie grobowca Totmesa II - zapewnia prof. Niwiński.

Gdzie spoczywa większość egipskich faraonów? W którym miejscu prowadzone są wykopaliska? Dlaczego depozyt nawiązuje do imion faraona? Co znaleziono w skrzyniach depozytu?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Niwiński (Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Tajemniczy egiptolog. Z jego pracy korzysta się do dziś

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 20:00
To on w III w p.n.e. stworzył listę egipskich królów i podział na dynastie, który do dziś stosują egiptolodzy i który jest filarem współczesnej wiedzy egiptologicznej. Manethon, czyli zhellenizowany kapłan, na polecenie Ptolemeusza I - pierwszego władcy greckiej dynastii w Egipcie - napisał historię swojego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsze egipskie papirusy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 21:35
Najstarsze znane dotąd egipskie papirusy pochodzą z czasów panowania faraona Cheopsa, tj. z 26. stulecia p.n.e. Ich odkrywcą jest francuski badacz - prof. Pierre Tallet z paryskiej Sorbony. Kilka lat temu natrafił on na pozostałości instalacji portowych nad Morzem Czerwonym i na 30 skalnych korytarzy, które pełniły role magazynów. W tych to właśnie podziemnych galeriach odnaleziono setki fragmentów papirusów.
rozwiń zwiń