Od Marconiego do DAB+

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 22:00
Już wkrótce, 1 lutego, polska radiofonia obchodzić będzie swoje 95. urodziny. Jak rodziło się i zmieniało radio na świecie? Jakie osiągnięcia naukowe i inżynierskie miały wpływ na rozwój światowej radiofonii?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmitri Ma/shutterstock.com

- XIX wiek był wiekiem, w którym zainteresowanie elektrycznością pojawiło się, rosło i dominowało. Oczywiście można zacząć od Oersteda, Faradaya, Gaussa i dojść w pewnym momencie do równań Maxwella, które opisują świat elektromagnetyzmu, czyli fal elektromagnetycznych - mówi dr inż. Jacek Cichocki z Instytutu Radiotechniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej.

Równania Maxwella nazywane są czasami równaniami podstaw naukowych, technicznych naszej współczesnej cywilizacji.

- Fala elektromagnetyczna to nie tylko fale radiowe, ale przede wszystkim światło (…). Maxwell analizował to, co było mu wtedy głównie dostępne, czyli światło. Potem okazało się, co potwierdziły eksperymenty innych badaczy, że podobne właściwości, mają fale o niższych częstotliwościach, czyli np. radiowe - słyszymy.

Tesla, Popow i Marconi

Ważną postacią dla radiofonii był Nikola Tesla, który w przekonaniu wielu naukowców jest odpowiedzialny za pierwszy prawdziwie radiowy patent. Ogromne osiągnięcia ma również Aleksandr Popow.

- Popow stworzył odbiornik, którego zadaniem było ostrzeganie przed nadciągającą burza, czyli wykrywacz burz. Ale w roku 1895 przesłał informację drogą radio-telegraficzną na odległość około 250 metrów (…). To był ten rok, w którym Marconi prowadził już eksperymenty w okolicach Bolonii. Zanim rok później pojechał do Londynu i zaprezentował swój system transmisji - opowiada dr inż. Jacek Cichocki.

Ekspert Jedynki przyznaje, że radio ma wielu ojców i do nazwisk Tesli, Popowa i Marconiego można byłoby dodać jeszcze kilku badaczy, bez których nie byłoby radiofonii.

Początek w 1920 roku

Za początek radiofonii uważa się datę 2 listopada 1920 roku, kiedy to rozgłośnia w Pittsburghu rozpoczęła regularne emisje. Ciekawostką jest, że podano wtedy sondażowe wyniki wyborów na prezydenta USA. Później przyszedł czas na Europę - Londyn, Paryż, Moskwę, Pragę i Kopenhagę. Z kolei 1 lutego 1925 roku w eterze pojawił się polski głos i rozpoczęła się emisja próbna, natomiast 18 kwietnia 1926 Polskie Radio zainaugurowało już emisję programu.

- Okres przedwojenny to jest wykorzystanie fal średnich, ale dosyć szybko fal długich - dopowiada gość Jedynki.

Co dowiódł Heinrich Hertz? Jaki pomysł opatentował Marconi? Na czym polega przesyłanie sygnału radiowego?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Jacek Cichocki (Instytut Radiotechniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 20.01.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Na radiowej fali płynęły audycje z powstańczych radiostacji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 19:05
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o dwóch rocznicach związanych z radiem, radiofonią i krótkofalarstwem. Pierwsza to działalność radiowców i krótkofalowców, którzy 75 lat temu uruchomili w Powstaniu Warszawskim radiostacje Burza i Błyskawica, umożliwiające emisję programów Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Piosenki 95-lecia Polskiego Radia" - zapraszamy do głosowania. Wyniki poznamy 1 lutego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:11
Do końca stycznia słuchacze Polskiego Radia mogą wybierać swoje ulubione polskie piosenki spośród 95 wskazanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki. A to wszystko w ramach jubileuszowego plebiscytu Polskiego Radia, które w tym roku świętuje swoje 95-lecie.
rozwiń zwiń