Jak aktualnie leczy się zapalenie płuc u dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 21:45
Rocznie w wyniku tej choroby traci życie 120 tysięcy obywateli państw Unii Europejskiej, w tym 12 tysięcy Polaków. Najbardziej zagrożone są małe dzieci. Z powodu zapalenia płuc co roku na świecie umiera ponad 800 tysięcy dzieci w wieku do pięciu lat, co stanowi 15 proc. wszystkich zgonów w tej grupie wiekowej.
Audio
  • Jak aktualnie leczy się zapalenie płuc u dzieci? (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Chorujemy, bo zamykamy wirusy w pomieszczeniu 

Okres zimowy dla wielu osób bywa bardzo ciężki. Drastyczny spadek samopoczucia może być spowodowany niekorzystną aurą i licznymi przeziębieniami. W momencie, kiedy dopadnie nas choroba, nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć skuteczną kurację. Dlaczego zimą częściej chorujemy? - Nie chorujemy dlatego, że jest zimno, a przede wszystkim dlatego, że z powodu zimna zamykamy okna. To samo się dzieje w miejscach pracy, czyli dochodzi do tego, że czynniki infekcyjne, które w sobie nosimy, wyziewamy, a zamkniętym pomieszczeniu wirusy ulegają stężeniu  - mówi prof. Andrzej Radzikowski lekarz pediatra. 

Zapalenie płuc - groźne dla dzieci i seniorów 

Najczęściej na zapalenie płuc chorują małe dzieci i osoby starsze, obarczone wieloma schorzeniami przewlekłymi. To wynika z niskiej wydolności układu odpornościowego. U małych dzieci jest on jeszcze niedojrzały, u starszych czy schorowanych – już nie tak sprawny. A kiedy organizm nie potrafi w wystarczającym stopniu bronić się przed czynnikami chorobotwórczymi (wirusami, bakteriami grzybami), stanowi to dla patogenów otwarte wrota zakażenia. W czasie wzmożonej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych, częstym powikłaniem jest właśnie zapalnie płuc, szczególnie groźne dla dzieci i noworodków. Prof. Radzikowski podkreśla w rozmowie z Arturem Wolskim, że czynnikami sprzyjającymi rozwinięcie zapalenia płuc u dziecka może być: przegrzanie, gwałtowne oziębienie czy niewyspanie. 

Czy szczepienia są skuteczną profilaktyką?

Jeszcze w latach 40. ubiegłego stulecia – przed wynalezieniem antybiotyków zapalenie płuc to była to często choroba śmiertelna. Dzisiaj, mimo dobrej diagnostyki i szerokiej palety nowych leków także potrafi zebrać śmiertelne żniwo. Leczenie antybiotykami jest często nieskuteczne, dlatego dużą rolę w profilaktyce zapalenia płuc odgrywają szczepienia. - To są doświadczenia z pierwszą szczepionką pneumokokową i doświadczenia amerykańskie, gdzie bardzo spadła zapadalność, nie tylko na inwazyjne choroby, czyli zapalenie opon mózgowych czy sepsę, ale co ważne spadła zapadalność na zapadalność płuc u rodziców. Bo to dzieci zarażają rodziców. - dodaje lekarz. 

W audycji również mówiono o powikłaniach związanych z zapaleniem płuc oraz czy ta choroba rzeczywiście może zagrażać życiu. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Andrzej Radzikowski (pediatra, lekarz dzieci i rodziny z I Katedry Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 23.01.2020 r.

Godzina emisji: 19.09

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeziębienie. Czego unikać, aby nie paść jego ofiarą?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 10:41
Zima to szczególnie niekorzystny czas dla nosa, gardła, uszu i zatok. Przeciągi, wychłodzenie, czy źle dobrane ubranie - to wszystko może sprzyjać rozwijaniu się infekcji w naszym organizmie. Co robić, aby uniknąć przeziębienia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia próchnicy u dzieci. Alarmujące dane

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 20:00
Analizy Ministerstwa Zdrowia od lat wskazują na alarmująco zły stan uzębienia dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce - statystyki wskazują, że nawet 80 proc. 3-latków ma próchnicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Jak?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 20:40
Europejski kodeks walki z rakiem rekomenduje 12 wskazań, które mogą nawet o połowę zmniejszyć zapadalność na nowotwory. Co więcej, zalecenia kodeksu nie są trudne do wprowadzenia w życie. Co można zrobić, żeby zadbać o swoje zdrowie?
rozwiń zwiń