Jakie tajemnice skrywają dzieła sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 21:50
Sztuka może być narzędziem do przechowywania tajemnic - ukryte znaczenia, zadziwiające kody zawarte w dziełach sztuki, obrazach, rzeźbach ale i w architekturze są przedmiotem badań i wciąż rozbudzają wyobraźnie. W "Eurece" mówiliśmy o symbolice, którą odczytuje się od wielu wieków i pokazaliśmy wybrane przykłady analizowanych dzieł. 
Audio
  • Kod Jana Matejki - tajemnice dzieł sztuki (Eureka/Jedynka)
Okładka książki Tajemnice dzieł sztuki
Okładka książki "Tajemnice dzieł sztuki"Foto: mat. promocyjne

W Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu kilka dni temu zakończyła się wystawa rzeźb Berniniego połączona z malarstwem wybitnego włoskiego malarza epoki baroku - Caravaggia. -  W Wiedniu prezentowane były obrazy Caravaggia z zasobów wiedeńskiego muzeum, m.in. "Madonna Różańcowa", "Dawid z głową Goliata" czy "Cierniem ukoronowanie" i są to wszystko obrazy zanurzone w duchowości chrześcijańskiej o tematyce biblijnej - mówi Joanna Łenyk - Bluszcz. 

Tajemnice w obrazach 

Przez wieki geniusze sztuki ukrywali w swoich dziełach sekretne informacje, zbyt niewiarygodne, by przekazać je otwarcie. Sekrety osobiste i historyczne, artystyczne i ezoteryczne, a czasem nawet natury kryminalnej. Joanna Łenyk - Bluszcz zaznacza, że gdy mowa o tajemnicach skrywanych w obrazach Carravagia warto zwrócić uwagę na dzieło pt."Bachus". - Jest to obraz z którym wiąże się pewna niezwykła historia. Obraz został przebadany techniką wykorzystującą podczerwień, zwana reflektografią IR i odkryto bardzo ciekawą rzecz. Pod warstwą farby odkryto malutką postać dzierżącą pędzel i jest to autoportret Caravaggia. - informuje gość audycji. 

Ukryte znaczenia dzieł sztuki 

Jednym z najbardziej tajemniczych obiektów jest Manuskrypt Wojnicza z XV wieku. To pergaminowa księga oprawiona w skórę, pokryta rysunkami, wykresami i niezrozumiałym pismem. Swoją nazwę zawdzięcza Michałowi Wojniczowi, polskiemu antykwariuszowi i kolekcjonerowi, który w 1912 roku nabył rękopis jezuitów z willi Mondragone we Frascati. Do dziś rękopis uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza, ponieważ jego autor, pismo oraz język pozostają nieznane. - W tym Manuskrypcie bardzo ciężko jest stwierdzić co tam są za rośliny. (...) One tworzą niezwykłe łąki i są to rośliny dające dużo do myślenia. - twierdzi Joanna Łenyk-Barszcz. 

- Manuskrypt Wojnicza powstał pomiędzy rokiem 1404 a 1438. Wtedy też został naniesiony na niego ciąg znaków i liter, jak można przypuszczać i ilustracje. (...) Badania lingwistyczne wskazują, że treść nosi cechy języka naturalnego - wyjaśnia Przemysław Barszcz. 

Czy po upływie stuleci, po wielokrotnych zmianach kodów kulturowych, jesteśmy w stanie wejść w buty dawnych twórców i odkryć sekretne drogowskazy pozostawiane przez geniuszy?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Goście: Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz (autorzy książki "Tajemnice dzieł sztuki") 

Data emisji: 28.01.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia mody. Co kiedyś noszono na wielkich balach?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 10:51
- W XIX wieku strój musiał być ładny i modny, ale także zgodny ze szczegółowymi zasadami - zaznaczyła w radiowej Jedynce dr Anna Straszewska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół dzienników Michała Piusa Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 20:30
Michał Pius Romer to polski i litewski patriota, który pisał w swoich dziennikach: "Ja zaś jako jakiś żubr szczątkowy, jak ostatni Mohikanin (…), kocham zarówno Litwinów i Polaków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było panowanie Władysława Łokietka?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:05
Król Władysław Łokietek był niewątpliwie władcą ambitnym, któremu sprzyjały okoliczności, zawierane sojusze i konsekwencja w działaniu. W tym roku mija 700 lat od czasów koronacji króla w Katedrze Wawelskiej. Podczas audycji przypomnieliśmy fakty i mity dotyczące panowania słynnego Piasta. 
rozwiń zwiń