Roman Ingarden. Patron roku 2020

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 09:30
W 2019 r. parlamentarzyści w przyjętych uchwałach ustanowili patronaty na 2020 r. Uhonorowani zostali m.in.: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Leopold Tyrmand oraz Roman Ingarden.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/agsandrew

W "Eurece" przybliżymy sylwetkę Romana Ingardena - jednego z najwybitniejszych polskich filozofów, myśliciela, który w 1918 roku pisał doktorat pod opieką Edmunda Husserla.

Pozostawił spuściznę naukową i dydaktyczną, a także zapisał się na trwałe w dziejach polskiej myśli filozoficznej. Roman Ingarden jest autorem między innymi "Książeczki o człowieku". W 2020 roku przypada 50. rocznica jego śmierci.

Gościem Programu I Polskiego Radia będzie prof. Witold Płotka z UKSW.

***

Na audycję "Eureka" w środę (29.01) po godz. 19 zaprasza Katarzyna Jankowska.

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia mody. Co kiedyś noszono na wielkich balach?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 10:51
- W XIX wieku strój musiał być ładny i modny, ale także zgodny ze szczegółowymi zasadami - zaznaczyła w radiowej Jedynce dr Anna Straszewska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół dzienników Michała Piusa Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 20:30
Michał Pius Romer to polski i litewski patriota, który pisał w swoich dziennikach: "Ja zaś jako jakiś żubr szczątkowy, jak ostatni Mohikanin (…), kocham zarówno Litwinów i Polaków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było panowanie Władysława Łokietka?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:05
Król Władysław Łokietek był niewątpliwie władcą ambitnym, któremu sprzyjały okoliczności, zawierane sojusze i konsekwencja w działaniu. W tym roku mija 700 lat od czasów koronacji króla w Katedrze Wawelskiej. Podczas audycji przypomnieliśmy fakty i mity dotyczące panowania słynnego Piasta. 
rozwiń zwiń