Nawet milion gatunków jest zagrożonych wyginięciem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 20:20
Ostatni raport Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu alarmuje, że obserwujemy kolejne wielkie wymierania gatunków. Z około 8 milionów gatunków zwierząt i roślin, nawet milion jest zagrożonych wyginięciem. Wiele z nich w ciągu najbliższych dekad. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kurit afshen/shutterstock.com

Obecne tempo wymierania gatunków na świecie jest dziesiątki, do setek razy szybsze niż średnia z ostatnich 10 milionów lat. Wyginięcie grozi 40 proc. gatunkom płazów, jednej trzeciej gatunków koralowców tworzących rafy, rekinów i krewnych rekinów oraz ssaków morskich. Wśród owadów zagrożonych jest 10 proc. gatunków.

- Wydaje się nam i myślę, że jest to przejaw pewnej buty, że uniezależniliśmy się od świata, istot żywych, bioróżnorodności oraz że podporządkowaliśmy go sobie i w pełni go kontrolujemy. To jest nieprawda, ponieważ nasze istnienie jest zależne od istnienia innych organizmów - mówi prof. Michał Grabowski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Populacje zmniejszają się

Zdaniem eksperta Jedynki należy podchodzić w sposób ostrożny do konkretnych wartości, które zostały przedstawione w raporcie Międzynarodowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu.

- Natomiast to, co wiemy w przypadku tych organizmów, które znamy i których populacje monitorujemy, to rzeczywiście w przypadku wielu organizmów te populacje zmniejszają się, w tym zmniejsza się liczba osobników i zmniejsza się również liczba dostępnych siedlisk - słyszymy.

Najbardziej zagrożone gatunki

Jednymi z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie są: goryl górski, panda wielka, słonie afrykańskie i azjatyckie czy nosorożec.

- Właściwie można by rzec, że są one skazane na wyginięcie. Tak jak w przypadku gatunku morświna vaquita, który występuje u wybrzeży Kalifornii. Ocenia się, że zostało go około 30 osobników. Jeżeli tak faktycznie jest, to w zasadzie już go nie będzie - twierdzi prof. Michał Grabowski.

W Polsce obecnie występują 24 gatunki zwierząt, które są krytycznie zagrożone wyginięciem. W tym m.in. kozica, wąż eskulapa czy też kraska. Z kolei do gatunków bardzo wysokiego ryzyka zaliczają się m.in. żbik, cietrzew, minóg morski, niektóre nietoperze, suseł perełkowany czy świstak.

Ile gatunków zwierząt i roślin znajduje się tak naprawdę na Ziemi? Co jest celem dla naukowców? W jaki sposób uchroniono przed wyginięciem żubry?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Michał Grabowski (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 19.06

DS

Czytaj także

Prof. Jan Madey: mam takie poczucie, że udało się mi coś zbudować

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 13:32
- Uniwersytet Warszawski jest jedyną uczelnią na świecie, a konkurs - Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym - ma czterdzieści kilka lat tradycji, która awansuje rok w rok. MIT, Stanford czy Harvard nie mają takiego wyniku, jak my mamy. To mi daje poczucie, że udało się coś zbudować - zaznaczył prof. Jan Madey w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentny długopis na chorobę Parkinsona? Postęp w dziedzinie medycyny!

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 20:10
Gościem programu był profesor Andrzej Czyżewski - kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, który ze swoim zespołem opracował szereg multimedialnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w medycynie. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takich rozwiązań? 
rozwiń zwiń