X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znikające dzieci. Stop samobójstwom u nastolatków w depresji

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 21:55
4 lutego ruszyła 14 edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Według aktualnych danych WHO na depresję cierpi ok. 350 mln osób, a niemal milion corocznie popełnia samobójstwo (przy czym liczba prób samobójczych jest prawdopodobnie nawet do 20 razy wyższa). W Polsce z chorobą zmaga się nawet do 3 mln ludzi. Tylko w 2018 roku 97 chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia popełniło w Polsce samobójstwo. 
Audio
  • Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Sygnały wysyłane przez dzieci są wyraźne i widoczne. Alarmująca jest zwłaszcza zmiana zachowania. Dziecko zawsze otoczone rówieśnikami, przestaje nagle się odzywać, nie spotyka się ze znajomymi, pojawiają się trudności w nauce, senność i rozdrażnienie. Niepokojąca jest też zmiana wyglądu, gdy dziecko inaczej się ubiera, rezygnuje z mody, zmienia swoje podejście do higieny. Na takie zachowania trzeba zawsze reagować zainteresowaniem. 

samobójstwa w Polsce  

Podstawy u dzieci, które odbiegają od normy 

Dziecko, które jest uśmiechnięte i ruchliwie z dnia na dzień staje się dzieckiem smutnym - to może być pierwszy objaw dziecięcej depresji. - Coraz częściej dziecko mówi, że wszystko jest bez sensu, ma zaniżoną samoocenę i źle się czuje. Wtedy zastanawiamy się - jeżeli jest to spowodowane czymś, co jest nam łatwo zdefiniować, czy my jako pedagodzy potrafimy znaleźć przyczynę bezpośrednią, co wydarzyło się w życiu dziecka - mówi Danuta Kozakiewicz, pedagog. - Zachowania, które budzą nasz niepokój i trwają dłużej niż dwa tygodnie może to oznaczać, że dziecko ma poważny problem, że trzeba popracować nie tyle z dzieckiem, co z rodziną - dodaje. 

Obawa przed wizytą u lekarza psychiatry 

Prawie 40 procent wszystkich pacjentów u lekarzy pierwszego kontaktu ma objawy epizodu depresyjnego, jednak tylko połowa z nich decyduje się na wizytę u lekarza specjalisty. - W Polsce cały czas jest obawa przed psychiatrą i obawa, że to może mieć niekorzystny wydźwięk. Ciągle mamy przekonanie, że osoba chora psychicznie to jest osoba niepoczytalna, nieprzewidywalna i dlatego wstydzimy się kontaktu z psychiatrą - mówi dr Marzena Firlej. 

Gość audycji dodaje, że źródła choroby trzeba szukać w podłożu biologicznym - Udowodniono, że do objawów depresji dochodzi na skutek nieprawidłowego metabolizmu i nieprawidłowego przekaźnictwa w układzie nerwowym, czyli braku równowagi między pewnymi substancjami, neuromediatorami, które doprowadzają do tego, że osoba u której dochodzi do tych zaburzeń odczuwa te objawy - wyjawia. 

Co to znaczy, że depresja przybiera różne maski? Czy choroba sama minie? Gdzie szukać pomocy? O tym w audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Iwona Patejuk-Mazurek (lekarz psychiatra), dr Marzena Firlej (lekarz psychiatra), Danuta Kozakiewicz (pedagog), prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman (dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie), dr Mariola Kosowicz (psycholog kliniczny), Agnieszka Górecka (Fundacja Edukacji Społecznej) 

Data emisji: 13.02.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Niewidzialna choroba” – reportaż Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 09:00
Polska jest jednym z krajów, w których odsetek samobójstw wśród nieletnich jest największy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak walczyć z otyłością u dzieci? Poprzez ruch na co dzień?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 20:08
Już w 1974 roku eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakwalifikowali otyłość do chorób cywilizacyjnych i zasugerowali, że stanie się ona jedną z najważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów. Po ponad 40 latach możemy stwierdzić, że niestety nie pomylili się w swoich przewidywaniach. Szczególnie cierpią na tym dzieci.
rozwiń zwiń