Mało znany romans Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 19:10
Na walentynki - zagadkowa, miłosna historia z połowy XIX wieku, która do tej pory budzi kontrowersje i spory wśród badaczy. Bohaterami rzekomego romansu mieli być: Fryderyk Chopin i piękna arystokratka Delfina Potocka, której kompozytor udzielał w Paryżu lekcji fortepianu.
Audio
Delfina Potocka
Delfina PotockaFoto: Archiwum

Sugestie, że tę parę łączy jakaś intymna relacja pojawiły się dopiero przed wybuchem II wojny światowej, kiedy to niespodziewanie wypłynęły namiętne listy Chopina do ukochanej. Eksperci nigdy jednak nie widzieli oryginałów. Treść korespondencji znano jedynie z ręcznych odpisów znalazczyni tych listów, a później także z ich fotokopii. W latach 70. przeprowadzono 3 kryminalistyczne ekspertyzy, które co prawda sugerują fałszerstwo, ale znaków zapytania jest wciąż bardzo wiele.

Prof. Piotr Girdwoyń zaznaczył, że pewnie nie dowiemy się, czy Delfina i Fryderyk mieli romans. Choć ona była kobietą atrakcyjną, a on był znany ze słabości do pań. - Delfina była kobietą inteligentną, ładną, umuzykalnioną, więc doskonale nadawała się na muzę artysty - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Prof. Tadeusz Tomaszewski zaznacza, że na razie historycy dysponują jednym listem, który Delfina napisała do Chopina. - Wynikało z niego, że byli w bardzo zażyłych stosunkach - podkreśla naukowiec. Kiedy Chopin umierał przyjechała do Paryża i była przy jego łóżku. - Niektórzy twierdzą, że trzymała go za rękę - dodaje.

Obaj naukowcy od roku prowadzą projekt badawczy, którego celem jest ustalenie cech pisma Chopina na podstawie zachowanych oryginalnych rękopisów. Dysponując technologiami XXI wieku i wiedzą płynącą z realizacji tych badań, chętnie dokonaliby powtórnej analizy spornych dokumentów. Czy jest to możliwe? Czy to były autentyczne listy? Skąd one się wzięły?

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Tadeusz Tomaszewski i prof. Piotr Girdwoyń (Katedra Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UW.)

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 19.07

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poeta fortepianu, który urodził się w Żelazowej Woli

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 15:30
Jego utwory znają, kochają i grają ludzie na wszystkich kontynentach. Był jednym z najsłynniejszych pianistów w historii, nazywano go poetą fortepianu. Dokładnie 140 lat temu w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin. Nasza reporterka udała się jednak do miejsca, gdzie przyszedł na świat. Jak Żelazowa Wola wspomina jednego z najwybitniejszych Polaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Patyra: bisy dla artysty kojarzą się z sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 12:18
Słynny skrzypek opowiada o swej płycie "No.24", na która składają się utwory bardzo często grane przez artystę na bis. W ocenie prowadzącego audycje Pawła Sztompke dobór repertuaru na płytę ukazuje niezwykłą wrażliwość artysty, kunszt wirtuozerii oraz radość gry, które pozostawia z pewnością niezapomniane wrażenie na słuchaczach. Płyta została nagrana z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Viva.
rozwiń zwiń