Sukces polskich archeologów. Ważne odkrycie w Tunezji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 19:10
Po 40-letniej przerwie polscy archeolodzy powrócili do Tunezji i od razu odnieśli duży sukces. W mieście Mustis, które zostało założone przez Rzymian w II w p.n.e., odkryli blisko 150 łacińskich inskrypcji. Jest to ewenementem na skalę Afryki Prokonsularnej. 
Audio
  • Polscy archeolodzy w Tunezji odkryli w mieście Mustis ponad 130 łacińskich inskrypcji (Eureka.Jedynka)
Badania geomagnetyczne w pobliżu łuku Gordiana III w Mustis
Badania geomagnetyczne w pobliżu łuku Gordiana III w MustisFoto: M. Mackiewicz

Inskrypcje odnoszą się do różnych aspektów życia codziennego mieszkańców, mówią o fundowaniu świątyń i budynków użyteczności publicznej. Część z nich to napisy nagrobne. Bogactwo tych tekstów daje niezwykłą możliwość poznania historii miasta, które egzystowało przez kilka stuleci, a dziś jest obszernym kompleksem wspaniale zachowanych ruin.

- Jest to prawdziwy skarb - mówi dr Karol Kłodziński, historyk. Wyjaśnia, że w ówczesnych czasach Afrykę Północną, jeśli chodzi o bogactwo i tereny zurbanizowane można porównać do współczesnej Szwajcarii. Wiele inskrypcji czeka jeszcze na opracowanie. Są to głównie inskrypcje nagrobne, ale też inskrypcje publiczne, np. o charakterze religijnym, dedykowane różnym, bóstwom lub cesarzom. Tych inskrypcji jest tak dużo, że znajdowano je wręcz na polach, bez konieczności kopania w ziemi.

Prof. Tomasz Waliszewski zwraca uwagę, że archeolodzy odkryli, ze pod miastem Mustis, założonym przez Rzymian, są pozostałości miasta, założonego przez ludność autochtoniczną. Całość jest przysypana ok. 5 metrami ziemi. Według profesora, historia tego miejsca zaczyna się w okolicach V w. p.n.e., a kończy w średniowieczu w XI-XII w.

Jakich informacji dostarczają inskrypcje? Ile czasu zajmie gruntowne przebadanie tego miejsca? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Tomasz Waliszewski (kierownik misji, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW), dr Karol Kłodziński (Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego, epigrafik, który zajmuje się opracowywaniem odnalezionych inskrypcji)

Data emisji: 28.02.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie polskich archeologów w Peru

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:10
Przed kilku laty polscy badacze dokonali sensacyjnego odkrycia w Peru. Natrafili na nienaruszony grobowiec prekolumbijskiej kultury Wari (600 - 1000 r. n.e.). W archeologii andyjskiej zdarza się to niezwykle rzadko ze względu na wszechobecne bandy plądrujące stanowiska archeologiczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie tajemnice skrywają groby faraonów?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 20:40
Prof. Andrzej Niwiński - egiptolog z UW - od 20 lat prowadzi prace wykopaliskowe na południu Egiptu, w Deir el-Bahari. To stanowisko archeologiczne jest jedną z części rozległego cmentarzyska, na którym byli chowani władcy i dostojnicy rezydujący w pobliskich Tebach - stolicy państwa od połowy II tys. p.n.e. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cmentarzysko Jaćwingów. Niezwykłe odkrycie na Suwalszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 20:30
Jaćwingowie to lub bałtyjski, zamieszkujący we wczesnym średniowieczu północno-wschodnie rubieże dzisiejszej Polski. Był to lud wojowniczy, który dał się we znaki zarówno Polakom, Rusinom, jak i Zakonowi Krzyżackiemu. W okolicach Suwałk odkryto największe i najbogatsze jak dotąd cmentarzysko Jaćwingów.
rozwiń zwiń