Inżynier to człowiek, który potrafi zmieniać świat

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 21:00
Pod koniec lutego w Warszawskim Domu Technika odbyła się Gala XXVI Plebiscytu "Złoty Inżynier", podczas której poznaliśmy nazwiska polskich naukowców i inżynierów będących laureatami plebiscytu "Przeglądu Technicznego". Jakie znaczenie w budowaniu nowoczesnej gospodarki ma zawód inżyniera?
Audio
  • Kim jest inżynier we współczesnym świecie? (Jedynka/ Eureka)
Laureaci ubiegłorocznego plebiscytu Złoty Inżynier 2018
Laureaci ubiegłorocznego plebiscytu "Złoty Inżynier 2018"Foto: Radek Pietruszka / PAP

"Złoty Inżynier" to nagroda przyznawana wybitnym inżynierom, twórcom techniki, wynalazcom i organizatorom życia gospodarczego kraju, która popularyzuje ich dokonania. Nagroda ma promować dokonania polskich inżynierów i zwrócić uwagę na ich rolę w budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki. Organizatorem plebiscytu "Złoty Inżynier" są redakcja dwutygodnika "Przegląd Techniczny" (wydawanego od 1866 r.) oraz Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna.

- Inżynier jest dzisiaj człowiekiem, który w świecie odgrywa niezwykle istotną rolę. Rolę niewynikającą tylko z tego, że potrafi i musi operować supernowoczesnymi narzędziami w swojej pracy, ale jest to człowiek, który ma odpowiednio wykształcony sposób patrzenia na to, co robi i na cel, który chce osiągnąć. Uczmy inżynierów tego, czego uczono ich w XIX wieku, bo tutaj czas nie ma znaczenia, tj. projektowego podejścia do osiągania celu, bardzo systemowego, jednoznacznego i jasno określonego - mówi prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej i Diamentowy Inżynier 2019.

Plebiscyt "Złoty Inżynier" narodził się w połowie lat 90. poprzedniego wieku. Jego marka sprawiła, że traktowany jest przez inżynierów bardzo prestiżowo.

- Inżynier to nie tylko człowiek, który dobrze liczy i który widzi tylko śrubki czy elektrony, ale jest to człowiek, który potrafi zmieniać świat. Trzeba pokazać tych małych i wielkich twórców cywilizacji, zwłaszcza wtedy, kiedy w Polsce zachodziły przemiany ustrojowe oraz transformacja gospodarcza. Uznaliśmy, że trzeba tych inżynierów dowartościować - opowiada Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej i redaktor naczelna "Przeglądu Technicznego".

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Jan Szmidt (rektor Politechniki Warszawskiej i Diamentowy Inżynier 2019), Ewa Mańkiewicz-Cudny (prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej i redaktor naczelna "Przeglądu Technicznego")

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 19.08

DS

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Michalski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy naukowcy cenieni w świecie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 12:26
W rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. To okazja do zapoznania się z dokonaniami polskich naukowców, spośród których światową karierę wielu zrobiło po wyjeździe z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowa Strategia Onkologiczna ma poprawić zdrowie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 21:00
- Ponad 180 tysięcy Polaków zachorowuje rocznie na nowotwór, a ponad 100 tysięcy umiera z tego powodu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski, pełnomocnik ministra zdrowia. Te statystyki ma zmienić Narodowa Strategia Onkologiczna. 
rozwiń zwiń