Militaria w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 20:49
Niedawno, po raz pierwszy od czasów odbudowy, otwarto nową, stałą ekspozycję w Zamku Królewskim w Warszawie, która prezentuje kolekcję militariów. Obiekty pochodzą ze zbiorów zamkowych, Fundacji im. Ciechanowieckich, Muzeum Wojska Polskiego oraz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Audio
  • Militaria w Zamku Królewskim w Warszawie (Jedynka/ Eureka)
Jeden z eksponatów prezentowany podczas nowej ekspozycji stałej - kolekcji militariów Zamku Królewskiego w Warszawie
Jeden z eksponatów prezentowany podczas nowej ekspozycji stałej - kolekcji militariów Zamku Królewskiego w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

Na ekspozycji zgromadzono eksponaty z czasów późnego średniowiecza, epoki nowożytnej i napoleońskiej.

- Nie jest to liczebnie duży zbiór, natomiast znajdują się tam bardzo dobre eksponaty. Mają one ciekawe historie i jednocześnie są bardzo ładne i zgromadzone z różnych miejsc (…). W sumie jest to 5 gablot, w tym kilkadziesiąt obiektów. W planach mamy już parę rarytasów, które chcemy dołożyć jeszcze przed wakacjami - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wystawa ponownie czynna w kwietniu

W związku z zagrożeniem koronawirusem, Zamek Królewski nie będzie dostępny dla zwiedzających od 12 marca. Wystawę można będzie ponownie obejrzeć za 4 tygodnie.

- Gdyby nie ten okropny wirus, który zmusił nas do zamknięcia zamku, kolekcja byłaby szybko wzbogacana i nasze plany na najbliższe tygodnie też byłyby realizowane. A tak czujemy się trochę, jak taki ułan, gdzie koń przebiera nogami, rżenie zewsząd słychać, szabla wychodzi z pochwy bardzo gładko, a my nie możemy ruszyć - dodaje prof. Wojciech Fałkowski.

Jakie eksponaty?

Na wystawie można będzie obejrzeć m.in. szablę husarską z 1660 roku, która służyła do uderzeń z wysokiego konia. - Nosi ślady używania w bitwie. To była więc broń nie od parady, a od potyczek zbrojnych - słyszymy.

Interesującymi eksponatami są również szabla, która posiada cechy orientalne i pochodzi z końca XVI wieku oraz dwa pistolety z Wytwórni Kozienickiej Stanisława Augusta Poniatowskiego, które są całkowitym unikatem.

Celem wystawy jest pokazanie Zamku Królewskiego od strony roli, którą pełnił, czyli twierdzy, jak również pokazania historii oręża polskiego.

- To jest symboliczne przypomnienie chwały polskiego oręża, ale sam zamek był budowany jako rezydencja królewska i centrum administracyjne, ale na wzorze budowli obronnej (…). Budowa zamku została ukończona w 1619 roku i był już przeznaczony dla króla, jego wygody, splendoru i jego otoczenia dworskiego, które miało administrować i zarządzać państwem, aczkolwiek ten pięciobok nosi znamiona twierdzy obronnej. Nasz dzisiejszy zbiór militariów trochę nawiązuje do tego - tłumaczy prof. Wojciech Fałkowski.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Wojciech Fałkowski (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 11.03.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

"Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:10
Od 11 września na Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa "Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach". Można obejrzeć numizmaty i dzieła sztuki medalierskiej z różnych epok od średniowiecza po czas rozbiorów Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Królewski na Wawelu ośrodkiem badań naukowych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 19:07
Zamek Królewski na Wawelu to nie tylko skarbnica dziejów Polski i atrakcja turystyczna Krakowa. Muzeum jest również ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym. Na Zamku prowadzone są prace archeologiczne. Niedawno odsłonięto fragment muru z przełomu XIII i XIV wieku, którego istnienia nie podejrzewano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia monet i banknotów

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2020 16:45
W Zamkowej Akademii Młodego Eksploratora dowiemy się jak dawniej płacono, kiedy i dlaczego wymyślono banknoty oraz zastanowimy się.. czy pieniądze śmierdzą.
rozwiń zwiń