Niesamowity świat podziemnych korytarzy w meksykańskiej jaskini

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 19:09
W audycji "Eureka" spotykamy się ponownie ze speleologiem Marcinem Galą, który opowiada o wyprawie do podziemi meksykańskiego masywu Sierra Juarez, gdzie znajduje się jaskinia J2. Nurkowie badali, czy ma ona połączenie z jaskinią Cheve. Gdyby znaleziono takie połączenie, dałoby to odkrycie najgłębszego znanego systemu na półkuli zachodniej.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: jimcatlinphotography.com/shutterstock.com

Zdjęcie ilustracyjne Jakie tajemnice kryją jaskinie? 

Mało kto zdaje sobie sprawę, że wysiłek i logistyka związana z eksploracją najgłębszych jaskiń porównywalna jest do wypraw na ośmiotysięczniki. Odległości, które trzeba pokonać, wymagają zakładania biwaków. Niezbędny sprzęt waży dziesiątki kilogramów.

W Programie 1 Polskiego Radia Marcin Gala opowiada o swoich doświadczeniach z wytyczania nowych szlaków w jaskini J2 w Meksyku. Otwór J2 został odkryty w 2004 roku. Przez kolejne lata udało się wyeksplorować jaskinię do głębokości -1222 m. W 2009 roku grotołazów zatrzymał syfon nr 4.

W 2013 roku syfon przepłynęli Marcin Gala i Phil Short. Po drugiej stronie odkryli korytarz, który kaskadą opadał w dół. Podczas kolejnej akcji stwierdzono, że studnia z wodospadem przechodzi w ciasne szczeliny, których nie da się pokonać. To był koniec eksploracji J2. 

Za eksplorację jaskini J2 Marcin Gala został uhonorowany nagrodą Kolosa 2013 w kategorii Eksploracja Jaskiń podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w 2014 roku.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Marcin Gala (grotołaz)

Data emisji: 20.03.2020 r. 

Godzina emisji: 19.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Badania nad kroniką mnicha Teodoryka

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 16:26
Gościem audycji był dr Rafał Rutkowski – mediewista z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, który swoją pracę doktorską poświęcił jednej z najstarszych, a być może najstarszej norweskiej kronice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Piotr Bieliński: w archeologii ważna jest pasja i ciekawość

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:00
- Odniosłem sukces, bo to, co robię, do dziś strasznie mi się podoba i sprawia mi frajdę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Bieliński, który od 45 lat zgłębia dzieje Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie tajemnice kryją jaskinie?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 19:10
Jaskinie - obok morskich głębin - to jedyne miejsca na Ziemi, gdzie człowiek może dokonać  jeszcze nowych odkryć. Nawet w centrum Europy, w krajach takich, jak Austria, Słowenia czy Rumunia pod powierzchnią ziemi znajduje się cały czas olbrzymia masa niezbadanych próżni. 
rozwiń zwiń