Uzbrojenie polskiego wojska w wojnie 1919-1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 19:07
W roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej przypominamy, jakim uzbrojeniem dysponowało Wojsko Polskie w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Po stronie polskiej uczestniczyło w niej około 900 tysięcy żołnierzy. Po stronie rosyjskiej ponad milion.
Audio
  • Uzbrojenie polskiej armii w wojnie polsko-bolszewickiej (Eureka/Jedynka)
Piechota polska w marszu na front przed Bitwą Warszawską
Piechota polska w marszu na front przed Bitwą WarszawskąFoto: Wikipedia/Centralne Archiwum Wojskowe/domena publiczna

W nocy z 8 na 9 sierpnia 1920 roku szef sztabu polskiej armii gen. Tadeusz Rozwadowski opracował rozkaz operacyjny o numerze 10 000, czyli ostateczny plan Bitwy Warszawskiej. Kończył się słowami: nogami i męstwem piechura polskiego musimy wygrać tę bitwę. Czyżby to miało sugerować, że w czasie wojny polsko-bolszewickiej było źle z uzbrojeniem?

Z uzbrojeniem nie było źle
Michał Miazga z Towarzystwa Historycznego Rok "1920" ocenia, że z polskim uzbrojeniem nie było tak źle. Po Wielkiej Wojnie 1914-1919 potęgi wyprzedawały broń. Było od kogo tanio kupować. Mieliśmy najnowocześniejsze czołgi i artylerię. Polskie radiostacje były gorsze niż sowieckie, ale dzięki temu polski nasłuch słyszał ich meldunki. Nasze wojsko mogło rozszyfrowywać bolszewickie depesze. Problemem było to, że żołnierze  wyposażeni byli różne rodzaje karabinów, zatem potrzebna była różnego rodzaju amunicja. - Natomiast nie najlepiej było z morale polskiego wojska - mówi. Wyjaśnia, że armia cofała się znad dalekiej Berezyny już miesiąc i to jest taki moment, że trudno przekonać żołnierzy, że właśnie teraz coś się zmieni i będzie inaczej. Dlatego uważa, że słowa w rozkazie gen. Rozwadowskiego miały na celu właśnie dowartościowanie żołnierzy.

Broń strzelecka od Sasa do Lasa
Dużym problemem było to, że żołnierze wyposażeni byli w różne rodzaje karabinów, zatem potrzebna była różnego rodzaju amunicja. - Kupowano, zdobywano, pozyskiwano broń najprzeróżniejszych wzorów, typów i kalibrów - mówi Piotr Zarzycki, historyk techniki. Była broń japońska, francuska, niemiecka, austro-węgierska, rosyjska, belgijska. W sumie kilkadziesiąt modeli. - To, że kwatermistrzostwo polskie poradziło sobie z tym, wystawia najwyższe świadectwo - ocenia. Jego zdaniem to, że armia polska w ogóle była w stanie walczyć, to zasługa kwatermistrzów. Inżynier Tadeusz Tański zbudował samochód pancerny w dwa tygodnie. Potem siedem takich samochody wzięło udział w zdobyciu Kowla, co do dziś jest opisywane w podręcznikach historii wojskowości.

Andrzej Godlewski z Towarzystwa Historycznego "Rok 1920" podkreśla udział polskiego lotnictwa. W jego ocenie to był latający złom, wyremontowany rękami polskich mechaników i zadający duże straty bolszewikom, którzy praktycznie nie mieli lotnictwa.

Posłuchaj całej audycji, w której mówiono również o polskiej kawalerii, taczankach i artylerii.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: Michał Miazga (Towarzystwo Historyczne Rok 1920), Piotr Zarzycki (historyk techniki), Andrzej Godlewski (Towarzystwo Historyczne Rok 1920)

Data emisji: 24.03.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag


   

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Cud nad Wisłą zmienił losy świata?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 20:20
98 lat temu stoczyła się decydująca Bitwa Warszawska wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "Cudu nad Wisłą" bitwa, zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i w opinii ekspertów uchroniła Europę przed bolszewizmem. Dla upamiętnienia tego zwycięstwa, 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Na ten temat rozmawiali w Polskim Radiu 24 goście: Wojciech Wybranowski, publicysta Do Rzeczy oraz Piotr Dmitrowicz i dr Krzysztof Jabłonka, historycy.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica Bitwy Warszawskiej. Co by było, gdyby Polacy nie wygrali?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 19:00
Czy wygrana przez Polaków Bitwa Warszawska rzeczywiście zatrzymała najazd bolszewików na Europę? Czy atakujący mieli tyle militarnej siły, żeby dalej atakować kontynent? O "Cudzie nad Wisłą" z 1920 roku, w Polskim Radiu 24 mówił historyk i publicysta Maciej Rosalak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs na słuchowisko w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 11:56
Program 1 Polskiego Radia i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na scenariusz słuchowiska "Cud na Wisłą. Bitwa Warszawska 1920". Konkurs zostaje ogłoszony w związku z obchodzoną w 2020 roku 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń