Osteoporoza - groźna choroba kości atakująca głównie kobiety

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 21:50
Ograniczenia związane z czasem pandemii mają znaczący wpływ na zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy - choroby szkieletu charakteryzującej się obniżeniem wytrzymałości kości, prowadzącej do zwiększenia ryzyka złamań. Według najnowszych danych na osteoporozę cierpi w Polsce ok. 2 milionów osób - zdecydowana większość to kobiety (ponad 1,5 mln).
Audio
  • Osteoporoza - groźna choroba kości (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Minerva Studio/shutterstock.com/cc

Czym jest osteoporoza? 

Stanowi groźną chorobę kości, która powoduje złamania będące wynikiem nawet niewielkiego urazu. Nadmierna podatność kości na uszkodzenie w osteoporozie wynika ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzenia jej struktury i jakości. - Choroba prowadzi do podatności na złamania pod wpływem niezwykle banalnych urazów a nawet własnego ciężaru ciała - mówi w Programie 1 Polskiego Radia, prof. Piotr Głuszko z  Kliniki i Polikliniki Reumatologii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. 


Osteoporoza

Przyczyny powstania 

Utrata gęstości kości jest procesem związanym z wiekiem. Największą grupą ryzyka są osoby, które ukończyły 60 rok życia. U kobiet kluczowym momentem jest okres menopauzy. - Nagle brakuje dużo estrogenów, które są niezbędne do prawidłowego metabolizmu tkanki kostnej - tłumaczy gość audycji. - Mamy mniej "kości w kości" i to się dzieje bardzo szybko po menopauzie - dodaje prof. Głuszko. 

Istnieje wiele czynników środowiskowych, które mogą przyśpieszyć rozwój choroby. - Palenie papierosów, picie sporej ilości kawy, alkoholizm, mało ruchu - wylicza rozmówca Krzysztofa Michalskiego. - Kości chcą być obciążone one wtedy się korzystnie przebudowują. Ruch jest stymulatorem dla kości, żeby się budowały a nie ulegały destrukcji, zniszczeniu wewnętrznej struktury. Ruszajmy się wręcz, obciążajmy nasze kości - apeluje. 

Kluczowa odpowiednia profilaktyka 

Prof. Piotr Głuszko podkreśla, iż należy odrzucić czynniki środowiskowe, które osłabiają nasze kości, prowadzić aktywny tryb życia, uzupełniać niedobory witaminy D oraz stosować odpowiednią zbilansowaną dietę. - Podaż nabiału rozmaitych innych składników pokarmowych. Wszystkich namawiał do jedzenia ryb - dopowiada profesor. 

Skuteczne w leczeniu osteoporozy są leki zalecane przez lekarzy specjalistów. - Lekarz przepisuje leki, część z nich jest tania i łatwo dostępna i nie są one obarczone poważniejszymi działaniami niepożądanymi. Są też leki droższe, które stosujemy w szczególnych sytuacjach m.in. zaburzeniach metabolicznych. Ważna jest też poglębiona diagnostyka, ponieważ mnóstwo leków, które stosujemy w wyniku rozmaitych chorób działają niekorzystanie na układ wapniowy i osłabiają nasze kości - wyjaśnia prof. Piotr Głuszko. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Piotr Głuszko (kierownik Kliniki i Polikliniki Reumatologii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji imienia Profesor Eleonory Reicher w Warszawie, wspierający ideę Zdrowy Kręgosłup dla Polski)

Data emisji: 30.04.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

ans 

Czytaj także

Dolegliwa choroba szkieletu. Jak dbać o nasze kości?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 22:23
- Na co dzień nie myślimy o kościach, dopóki nas nie bolą, nie złamią się albo nie dzieje się z nimi coś złego, a one nas noszą i stanowią ogromny rezerwuar wapnia - podkreśla lekarz, prof. Piotr Głuszko.
rozwiń zwiń