Kazimierz Michałowski - twórca polskiej szkoły archeologii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 08:25
- Powinniśmy, pisząc książki o naszych własnych osiągnięciach, ciągle przypominać postać prof. Kazimierza Michałowskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Myśliwiec, egiptolog i archeolog z Ośrodka Badań Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, o swoim mistrzu i twórcy polskiej szkoły archeologii. 
Audio
  • Twórca polskiej szkoły archeologii - Kazimierz Michałowski (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Prof. Kazimierz Michałowski
Prof. Kazimierz MichałowskiFoto: Grażyna Rutkowska / NAC

Prof. Kazimierz Michałowski rozpoczął swoje pierwsze samodzielne wykopaliska w 1936 r. w Edfu na terenie Egiptu, ale ten projekt przerwała wojna. W połowie lat 50. udało mu się ponownie zainicjować polskie badania za granicą - najpierw na Krymie, potem w Egipcie, a następnie w Syrii, Sudanie i na Cyprze.

- Profesor bardzo nie lubił, kiedy mówiono "on ma szczęście" ponieważ jego decyzje co do podejmowania wykopalisk były poprzedzone bardzo dokładnymi i długimi studiami. Miał nosa, jeżeli przetłumaczymy to w ten sposób, że stawał w terenie, rozglądał się dookoła, patrzył, jakie są uwarunkowania i na podstawie tego dokonywał wyboru. Nie było w tym żadnego szczęścia, to była bardzo głęboka wiedza i dokładna obserwacja terenu przed wykopaliskami - zaznacza prof. Myśliwiec. 

Popularyzacja nauki

Prof. Kazimierz Michałowski aktywnie działał na rzecz popularyzacji archeologii śródziemnomorskiej. Wygłaszał liczne wykłady, prowadził seminaria poświęcone starożytności. Zawsze był zdania, że uczeni i badacze mają obowiązek dzielenia się ze społeczeństwem wynikami swoich prac. Stąd jego częsta współpraca z Polskim Radiem.

- Profesor znany był z tego, że bardzo starannie wybierał miejsca wykopalisk. Uważał, że poza funkcją naukową, muszą one przynosić Polsce ten pożytek, że stają się opiniotwórcze, reprezentują nasze państwo i do dnia dzisiejszego wielu zagranicznych uczonych zazdrości nam tego, że profesor dokonywał takich wyborów - mówi w radiowej Jedynce egiptolog.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji zilustrowanej wystąpieniami prof. Michałowskiego, które zachowały się w archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Wieczór z Jedynką z cyklu "Po drugiej stronie lustra"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Karol Myśliwiec (egiptolog i archeolog z Ośrodka Badań Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN)

Data emisji: 20.04.2020

Godzina emisji: 23.08

kh

Czytaj także

Prof. Piotr Bieliński: w archeologii ważna jest pasja i ciekawość

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:00
- Odniosłem sukces, bo to, co robię, do dziś strasznie mi się podoba i sprawia mi frajdę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Bieliński, który od 45 lat zgłębia dzieje Bliskiego Wschodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspa Wielkanocna. Codzienność mieszkańców Rapa Nui

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 20:00
Wyspa Wielkanocna formalnie należy do Chile, ale ludność jest pochodzenia polinezyjskiego. - Skąd oni przybyli, jaka jest historia zasiedlania Oceanii i tej wyspy to temat skomplikowany, który wzbudza wiele dyskusji naukowych - mówi archeolog, dr Maciej Sobczyk. Najprawdopodobniej stało się to między VII a XII wiekiem naszej ery.
rozwiń zwiń