Obecne tempo wymierania gatunków na świecie jest dziesiątki, do setek razy szybsze niż średnia z ostatnich 10 milionów lat. Wyginięcie grozi 40 proc. gatunkom płazów, jednej trzeciej gatunków koralowców tworzących rafy, rekinów i krewnych rekinów oraz ssaków morskich. Wśród owadów zagrożonych jest 10 proc. gatunków.
- Wydaje się nam i myślę, że jest to przejaw pewnej buty, że uniezależniliśmy się od świata, istot żywych, bioróżnorodności oraz że podporządkowaliśmy go sobie i w pełni go kontrolujemy. To jest nieprawda, ponieważ nasze istnienie jest zależne od istnienia innych organizmów - mówi prof. Michał Grabowski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Populacje zmniejszają się
Zdaniem eksperta Jedynki należy podchodzić w sposób ostrożny do konkretnych wartości, które zostały przedstawione w raporcie Międzynarodowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu.
- Natomiast to, co wiemy w przypadku tych organizmów, które znamy i których populacje monitorujemy, to rzeczywiście w przypadku wielu organizmów te populacje zmniejszają się, w tym zmniejsza się liczba osobników i zmniejsza się również liczba dostępnych siedlisk - słyszymy.
Najbardziej zagrożone gatunki
Jednymi z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie są: goryl górski, panda wielka, słonie afrykańskie i azjatyckie czy nosorożec.
- Właściwie można by rzec, że są one skazane na wyginięcie. Tak jak w przypadku gatunku morświna vaquita, który występuje u wybrzeży Kalifornii. Ocenia się, że zostało go około 30 osobników. Jeżeli tak faktycznie jest, to w zasadzie już go nie będzie - twierdzi prof. Michał Grabowski.
W Polsce obecnie występują 24 gatunki zwierząt, które są krytycznie zagrożone wyginięciem. W tym m.in. kozica, wąż eskulapa czy też kraska. Z kolei do gatunków bardzo wysokiego ryzyka zaliczają się m.in. żbik, cietrzew, minóg morski, niektóre nietoperze, suseł perełkowany czy świstak.
Ile gatunków zwierząt i roślin znajduje się tak naprawdę na Ziemi? Co jest celem dla naukowców? W jaki sposób uchroniono przed wyginięciem żubry?
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Michał Grabowski (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego)
Data emisji: 03.02.2020
Godzina emisji: 19.06
DS