Akcja #MojaPamiątka - wielka opowieść z małych wspomnień

Każdy z nas ma swoją opowieść, w której osobista i rodzinna historia spotyka się z historią zbiorową. Wspomnienia, domowe archiwa, zdjęcia, listy, dokumenty, filmy i inne pamiątki rodzinne, gromadzone przez kolejne pokolenia, mogą posłużyć jako świadectwa historii. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/MeganBrady
O Audycji

Akcja #MojaPamiątka skierowana jest do seniorów. Jej celem jest stworzenie z pojedynczych wspomnień jednej wielkiej opowieści o Polsce XX wieku. Nadesłane w ramach akcji fotografie, listy i inne pamiątki zostaną wykorzystane w wystawie organizowanej przez Muzeum Historii Polski.

Pamiątki - zebrane i opisane w formie albumu lub pamiętnika, eseju, materiału wideo, wpisu lub serii wpisów na blogu lub w mediach społecznościowych - można wysyłać do 30 czerwca br. na adres: mojapamiatka@muzhp.pl lub dostarczyć je w formie materialnej na adres: Muzeum Historii Polski, ul. Mokotowska 33/35, 00-560 Warszawa.

Prace mogą skupiać się na dowolnym okresie historii, organizatorzy szczególnie zachęcają do opisywania: historii rodzinnych z czasów II wojny światowej, trudności życia codziennego w PRL (zwłaszcza w czasach kryzysu), spotkania z Janem Pawłem II i czasów "Solidarności" oraz działalności w opozycji antykomunistycznej.

Liczy się historia związana z przedmiotem

- To jest ciekawy projekt. Z jednej strony on aktywizuje osoby starsze, które otrzymują możliwość podzielenia się swoimi wspomnieniami, refleksjami, pamiątkami. Z drugiej - dla nas to także szansa - niektóre z tych pamiątek trafią do naszej kolekcji, wzbogacą ją. Na ich podstawie będziemy mogli kolejnym generacjom opowiadać o historii Polski - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

- Zazwyczaj muzea odwołują się do tego, że ludzie mają gdzieś tam w szufladach jakieś interesujące obiekty, ale w minimalnym zakresie przyjmują informacje na temat tego obiektu. My, w tej akcji, chcemy troszeczkę więcej, chcemy otrzymać opowieść - w formie tekstu, albumu czy filmiku wideo. Chcielibyśmy więcej wiedzieć o tych pamiątkach. Liczy się historia związana z tym przedmiotem - podkreślił.

- Zachęcamy do pogrzebania w pamiątkach, opowiedzenia swoich historii. To nie ma być opowiedziana historia Polski, ale indywidualna historia - zaznaczył rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki. - Choć akcja ruszyła raptem kilka dni temu, już przyszło bardzo dużo prac. To znaczy, że trafiliśmy w dziesiątkę - dodał.

 

Akcję #MojaPamiątka organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt został objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Polskie Radio S.A. jest patronem medialnym akcji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski) i Marek Stremecki (rzecznik prasowy MHP)

Data emisji: 6.05.2020 

Godzina emisji: 19.06

kk

Playlista
  • ANNA CZARTORYSKA - Dookoła noc się stała