"Wynalazca przełomu wieków" - Nicola Tesla

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 07:45
W 1899 roku Nicola Tesla dokonał rzeczy niebywałej. Tajemniczej, kontrowersyjnej, a nawet niebezpiecznej. Bezprzewodowo przesłał energię konieczną do zasilenia 200 żarówek na  odległość około 40 kilometrów. Prąd bez przewodów i kabli to pestka. Tesla pracował też nad otrzymywaniem darmowej energii elektrycznej i jej bezprzewodowym przesyłem.
Nikola Tesla
Nikola TeslaFoto: Michał Lipka / Polskie Radio

Wynalazca przełomu wieków był w swoich czasach uważany za iluzjonistę, organizującego pokazy wyładowań elektrycznych. Rzecz miła dla oka, nieużyteczna. 

Przez lata, uważany za szalonego naukowca, przegrywał z Thomasem Edisonem forsując swoją, jak uważano „niepraktyczną” teorię prądu przemiennego. Dziś ma status wizjonera. 

Jak często coś uważane za absurdalne może po jakimś czasie stać się czymś przydatnym? Co sprawia, że jedni wynajdują, odkrywają rzeczy przełomowe i powtarzają słowo Archimedesa EUREKA, a inni nie? Jaką rolę odgrywa, praca, samozaparcie, przekonanie, że mam się rację, a jaką przypadek skoro przysłowie mówi: "Najważniejsze odkrycia w są dziełem przypadku” i są na to liczne dowody: dynamit z powodu nieszczelnego naczynia, czy penicylina w szalce z pleśnią. 

***

Na "Eurekę" we wtorek (26.05) o godz. 19.05 zaprasza Dorota Truszczak. 

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak