Zadziwiła ówczesny świat. Pierwsza kobieta-paleontolog

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 19:10
Kiedy miała 12 lat odkryła kompletny szkielet ichtiozaura. Kilka lat później natrafiła na skamieniałości plezjozaura.
Audio
  • Pierwsza kobieta-paleontolog, która zadziwiła świat (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: LuFeeTheBear/shutterstock.com

Brytyjka - Mary Anning - pierwsza kobieta-paleontolog - swoimi odkryciami zadziwiła ówczesny świat. A był to świat początku XIX wieku, który literalnie rozumiał przekaz biblijny o stworzeniu życia na ziemi.

Pochodząca z biednej rodziny dziewczyna całe życie spędziła w niewielkiej, nadmorskiej miejscowości w południowej Anglii, znanej z potężnych 200-metrowych klifów. To właśnie tamtejsze skały skrywały szczątki mezozoicznych gadów sprzed 230-170 mln lat.

Choć nazwisko Anning przez wiele lat było pomijane w naukowych dyskusjach, to jej odkrycia przyczyniły się nie tylko do rozwoju paleontologii, ale także miały wpływ na sformułowanie teorii ewolucji przez Karola Darwina (1859 r.). Ale tego Mary nie doczekała. Zmarła w 1847 r., w wieku 47 lat.

Biografia Anning jest doskonałym materiałem na film i takowy powstał. Premiera hollywoodzkiej produkcji z Kate Winslet w roli M. Anning jest przewidziana na czas po pandemii.

O Mary Anning - w rocznicę jej urodzin (ur. 21.05.1799 r.) - opowiada Marcin Jamkowski - wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club, podróżnik, fotograf i filmowiec.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Marcin Jamkowski (wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club, podróżnik, fotograf i filmowiec)

Data emisji: 22.05.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

ag


Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka archeologia

Czytaj także

Cmentarzysko Jaćwingów. Niezwykłe odkrycie na Suwalszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 20:30
Jaćwingowie to lub bałtyjski, zamieszkujący we wczesnym średniowieczu północno-wschodnie rubieże dzisiejszej Polski. Był to lud wojowniczy, który dał się we znaki zarówno Polakom, Rusinom, jak i Zakonowi Krzyżackiemu. W okolicach Suwałk odkryto największe i najbogatsze jak dotąd cmentarzysko Jaćwingów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspa Wielkanocna. Codzienność mieszkańców Rapa Nui

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 20:00
Wyspa Wielkanocna formalnie należy do Chile, ale ludność jest pochodzenia polinezyjskiego. - Skąd oni przybyli, jaka jest historia zasiedlania Oceanii i tej wyspy to temat skomplikowany, który wzbudza wiele dyskusji naukowych - mówi archeolog, dr Maciej Sobczyk. Najprawdopodobniej stało się to między VII a XII wiekiem naszej ery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie Polaków w syberyjskiej "Dolinie Królów"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 21:30
Złoty pektorał, czekan z brązu, drogocenne spiralne ozdoby warkocza, strzały w skórzanym kołczanie - te przedmioty zostały złożone do grobu 2,5 tys. lat temu wraz z ciałem scytyjskiego wojownika. Jego nienaruszoną komorę grobową odkryli krakowscy archeolodzy w kurhanie w syberyjskiej "Dolinie Królów" .
rozwiń zwiń