#STOPFEJKFRIENDS. Kampania antynikotynowa dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 19:10
Z badań przeprowadzonych wśród polskich nastolatków wynika, że większość z nich pali papierosy lub e-papierosy kilka razy w tygodniu. Na zlecenie Ministerstwa Zdrowia opracowana została kampania antynikotynowa adresowana do polskich nastolatków #STOPFEJKFRIENDS, co można przetłumaczyć, jako " Stop fałszywym przyjaciołom".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aleksandr Yu/Shutterstock.com

Młodzież to ważna grupa docelowa dla przemysłu tytoniowego. Dlatego tak istotne stało się uświadomienie młodym ludziom szkodliwych następstw palenia tytoniu lub wdychania środków chemicznych z e-papierosów.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zwraca uwagę, że ponad połowa młodych Polaków (w wieku 15-18 lat) paliła e-papierosy. - To dowód na to, że koncernom tytoniowym szybko udało się rozpowszechnić nową formułę dostarczania nikotyny - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Zwraca uwagę, że młodzi ludzie wiedzą o szkodliwych skutkach palenia, ale jednocześnie bagatelizują je, ponieważ wiedzą, że skutki te są odłożone w czasie. Perspektywa 20-30 lat dla osoby w wieku 15 lat to wieczność. Dlatego kampania ma pokazać młodzieży konsekwencje, które mogą ją dotknąć teraz np. straty finansowe, obniżenie kondycji, czy zepsucie relacji z innymi. 

Fabryka Komunikacji Społecznej/Youtube

Dr Grzegorz Juszczyk przypomina o szkodliwych konsekwencjach wdychania nikotyny i tlenku węgla. - Nikotyna łącząc się z receptorami w mózgu przynosi efekt uspokojenia, ale to jest krótkoterminowy efekt, który szybko zanika - wyjaśnia lekarz. Podkreśla, że nikotyna i inne składniki dymu tytoniowego wpływają na układ hormonalny, co w przyszłości może młodym ludziom utrudnić, a czasem wręcz uniemożliwić posiadanie dzieci.

Młodzież wie również (77 proc.), że e-papierosy są szkodliwe. Kampania jest zorganizowana w internecie różnymi kanałami, bo - według specjalistów - to jedyna droga dotarcia do odbiorców. W kampanię włączyło się 55 znanych liderów opinii.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: Sławomir Gadomski (podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - wiceminister), dr Grzegorz Juszczyk (dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny)

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy mózg jest zdolny do regeneracji w każdym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:50
- Zdolności ludzkiego mózgu do regeneracji są zachowane do ostatnich dni naszego życia, więc nie jest tak, że w wieku starszym nic nie może się naszym mózgu zmienić. Pod wpływem określonego wysiłku może się nadal reorganizować.  Mózg zmienia się nieustannie - mówi dr Karolina Finc z UMK w Toruniu.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemia bez człowieka? "Odetchnęłaby z ulgą"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 10:20
Kilka lat temu ewolucjoniści i klimatolodzy z Uniwersytetu w Arizonie przedstawili swoją prognozę losów naszej planety. Według niej - na skutek ostrych zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka, a także z powodu zmian w samej planecie - takich, jak np. wędrówki kontynentów, Ziemia może stać się planetą zamieszkałą przez niespotykane dzisiaj gatunki flory i fauny, ale... bez człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neurobiologia dysleksji. Jakie jest jej podłoże?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 19:10
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 28. stypendia START stu najzdolniejszym, reprezentującym wszystkie dziedziny nauki, młodym polskim naukowcom, którzy realizują bardzo istotne i potrzebne badania. Jedną z wyróżnionych jest Katarzyna Chyl, która zajmuje się neurobiologicznym podłożem rozwoju czytania i dysleksji.
rozwiń zwiń