Unikatowa ceramika na pierwszej wystawie w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 20:40
"Niezwykły dar Króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich" - wystawa unikatowej ceramiki w Zamku Królewskim w Warszawie to pierwsza ekspozycja po wznowieniu działalności placówki. 
Audio
  • Unikatowa ceramika na pierwszej wystawie w Zamku Królewskim (Eureka/Jedynka)
Jeden z eksponatów na wystawie Niezwykły dar Króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich, w sali Gwardii Konnej Koronnej na Zamku Królewskim w Warszawie
Jeden z eksponatów na wystawie "Niezwykły dar Króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich", w sali Gwardii Konnej Koronnej na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Naczynia z reprezentacyjnego kompletu stołowego są najsłynniejszym dziełem Królewskiej Manufaktury Fajansu w Belwederze założonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zostały wykonane w 1776 roku, na zlecenie króla, który rok później podarował serwis sułtanowi Abdulowi Hamidowi I. - Z 280 naczyń, które odnotowano w Manufakturze Belwederskiej, 60 trafiło na dwór sułtana i zostało zapisane w inwentarzu jego głównej rezydencji w Stambule - mówiła dr Anna Szkurłat z Zamku Królewskiego w Warszawie, kuratorka wystawy. - Drugi zestaw naczyń został w Warszawie i był też używany w Zamku - dodała. 

Wyszukana dekoracja malarska 

Zastawa została wykonana w dwóch kompletach o wyszukanej dekoracji malarskiej w typie Imari, wzorowanej na oryginalnej dalekowschodniej porcelanie z lat 1720–1730. Ozdabiają je stylizowane chryzantemy, motyle i ptaki. - To stylizacja w duchu dalekowschodnim, elementy malowane czerwienią na niebieskim tle a centralnym motywem dekoracyjnym umieszczonym na środku, na dnie talerzy, jest baza z kwiatami - tłumaczyła gość audycji.  

***

W dalszej części audycji była mowa m.in. o tym, jak bukiety kwiatowe prezentowały się na tle rzemiosła europejskiego oraz jak w późniejszym okresie wyglądała produkcja naczyń szlachetnych. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Anna Szkurłat (kuratorka wystawy - Zamek Królewski w Warszawie) 

Data emisji: 3.06.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07 

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie było panowanie Władysława Łokietka?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 21:05
Król Władysław Łokietek był niewątpliwie władcą ambitnym, któremu sprzyjały okoliczności, zawierane sojusze i konsekwencja w działaniu. W tym roku mija 700 lat od czasów koronacji króla w Katedrze Wawelskiej. Podczas audycji przypomnieliśmy fakty i mity dotyczące panowania słynnego Piasta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Królewski na Wawelu ośrodkiem badań naukowych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 19:07
Zamek Królewski na Wawelu to nie tylko skarbnica dziejów Polski i atrakcja turystyczna Krakowa. Muzeum jest również ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym. Na Zamku prowadzone są prace archeologiczne. Niedawno odsłonięto fragment muru z przełomu XIII i XIV wieku, którego istnienia nie podejrzewano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Militaria w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 20:49
Niedawno, po raz pierwszy od czasów odbudowy, otwarto nową, stałą ekspozycję w Zamku Królewskim w Warszawie, która prezentuje kolekcję militariów. Obiekty pochodzą ze zbiorów zamkowych, Fundacji im. Ciechanowieckich, Muzeum Wojska Polskiego oraz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
rozwiń zwiń