Mrówki - najstarsi rolnicy świata

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 19:07
Mrówki na swoje potrzeby hodują np. mszyce, które dostarczają im słodkiego soku, bardzo lubianego przez te owady. Są też mrówki, które uprawiają jeden jedyny gatunek grzybów i żywią się nimi.
Mrówka
MrówkaFoto: pixabay/francok35

Około 120 mrówek ukrytych w zabawce przesłanej z Chin znaleźli funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Przemyt mrówek? Po co? Okazuje się, że w Polsce zapanowała moda na hodowle mrówek w domowych akwariach.

Michał Michlewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uważa, że takie mrówki nie byłyby w stanie żyć na wolności. - Ale często tak bywa, że sądzono, iż coś jest niemożliwe, a mrówki jednak zasiedlały jakiś teren - mówi. I ostrzega, że kiedy już mrówki zasiedlą jakieś terytorium, to usunięci ich stamtąd bywa niemożliwe.


Posłuchaj
19:32 2020_06_30 19_06_40_PR1_EUREKA.mp3 Życie i zwyczaje mrówek (Eureka/Jedynka)

 

W Polsce występują 103 gatunki. Szacuje się, że na świecie około 12 tysięcy. Wiele z nich ma zabawne nazwy: mrówka złodziejka, wścieklica dorodna, zbójnica krwista, złośnica zwyczajna, hurtnica wstydliwa czy harrisonfordi. Ten ostatni gatunek został tak nazwany, aby uhonorować zasługi aktora Harrisona Forda dla ochrony środowiska. Choć są i takie  mrówki, jak popularna mrówka faraona, które zasiedlają nasze domy zupełnie nie proszone.

Jest  wielu entuzjastów obserwacji tych jednych z najbardziej pracowitych owadów. Michał Michlewicz też się do nich zalicza. Przyznał, że hoduje w domu mrówki i lubi je obserwować. Robotnice, królowe, trutnie - mrówki tworzą swego rodzaju społeczność, w której każdy osobnik ma określoną pozycję i rolę do spełnienia podporządkowaną istnieniu całej kolonii.

Z najnowszych doniesień naukowców wynika, że mrówki płynnie organizują swój ruch w koloniach. Dają sobie radę lepiej niż ludzie, nie "stoją" w korkach. W poszukiwaniu pokarmu oddalają się od mrowiska na duże odległości, ale mają znakomity zmysł orientacji i bez problemu wracają do swoich. Do orientacji wykorzystują pozycję Słońca na niebie.

Organizm mrówek wytwarza substancje, które niszczą bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Niektóre mrówki afrykańskie mogą wytwarzać pleśń, która w warunkach laboratoryjnych działa jak antybiotyk.


Profil Michała Michlewicza na FB i zdjęcie mrówki Profil Michała Michlewicza na FB i zdjęcie mrówki


O fascynującym świecie mrówek, ich koloniach, kastach, zachowaniach, skomplikowanych w budowie gniazdach i kopcach, roli w rolnictwie i ekosystemach oraz najnowszych odkryciach naukowych dotyczących tych owadów opowiadał Michał Michlewicz, doktorant w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Michał Michlewicz (doktorant w Instytucie Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)

Data emisji: 30.06.2020

Godzina emisji: 19.07

ag

Czytaj także

Słonecznik zamiast chleba, czyli jak dokarmiać ptaki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 14:30
Zimą najmniejsi mieszkańcy miast i lasów potrzebują naszej pomocy w zdobywaniu pożywienia. Jak rozsądnie dokarmiać ptaki?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ginące gatunki w obiektywie kamery

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 13:55
W Światowym Dniu Dzikiej Przyrody nasze studio odwiedził autor filmów przyrodniczych Krystian Matysek. Gość audycji przyznaje, że współcześni twórcy filmów przyrodniczych mają świadomość rejestracji gatunków, które w najbliższym czasie wyginą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy gatunek zwierząt w polskich lasach

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 19:48
Do rodziny psowatych, drapieżnych ssaków należy kilkadziesiąt współczesnych gatunków. W Polsce są to wilki, lisy, jenoty, a niedawno pojawiły się szakale złociste.  
rozwiń zwiń