Kodeks Napoleona - historia, ciekawostki, kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 19:09
Wielka Rewolucja Francuska była okresem głębokich zmian społeczno-gospodarczych. Zmieniło się również ustawodawstwo. Wprowadzono nowe prawa, na przykład zniesienie przywilejów starszeństwa i płci, cywilnoprawny charakter małżeństwa czy dopuszczenie rozwodów.
Kodeks Napoleona, 1804 rok
Kodeks Napoleona, 1804 rok Foto: Domena publiczna

Nowe przepisy wymagały przygotowania kodeksu, który ostatecznie zredagowano w 1804 roku pod nazwą Kodeksu Napoleona. Cesarz chciał podkreślić swój związek z nową kodyfikacją. Mawiał, że jest on większym osiągnięciem niż każda z wygranych bitew.

Posłuchaj
18:01 2020_07_15 19_08_54_PR1_EUREKA.mp3 Kodeks Napoleona (Eureka/jedynka)

 

Dokument, który z poprawkami obowiązuje do dziś, budził wiele kontrowersji. Wprowadzono go nie tylko we Francji, ale też w państwach, które znajdowały się w orbicie francuskich wpływów. - Te instytucje, te rozwiązania z reguły już pozostały - mówi prof. Piotr Pomianowski. Podkreśla, że wraz z wprowadzeniem Kodeksu Napoleona zaczyna się laicyzacja Francji. Pierwsza konstytucja z 1791 roku wprowadza śluby cywilne i rozwody. Kodeks Napoleona ograniczył możliwość rozwodu.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę na dyskryminacje kobiet w kodeksie, choć przyznaje, że w ówczesnej Europie jest to standardem. - Zrównanie praw kobiet i mężczyzn we Francji to czas długo po II wojnie światowej - wyjaśnia. Dla porównania, w Polsce kobiety prawa uzyskały daleko wcześniej.

W Polsce zapisy Kodeksu Napoleona wprowadzono w 1808 roku i obowiązywały do końca II wojny światowej, choć dokonywano w nim wielu modyfikacji np. jeśli chodzi o małżeństwa i rozwody.

Francuski pisarz Stendhal czytał trzy strony Kodeksu dziennie, aby odnaleźć właściwe brzmienie językowe dla swojej powieści "Pustelnia parmeńska". Artykuły Kodeksu zawierał Kodeks cywilny Królestwa Polskiego, obowiązujący od 1826 roku. W 1904 roku emancypantki w USA spaliły egzemplarz Kodeksu, wyrażając protest dla zawartych w nim paragrafów.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Piotr Pomianowski z Wydziału Prawa i Administracji UW

Data emisji: 15.07.2020 

Godzina emisji: 19.09

ag


Czytaj także

Kodeks Napoleona – fundament prawa cywilnego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 05:40
Prawo ustanowione przez Napoleona opierało się na ideach wolności i równości jednostek. Była to rewolucja, która wywarła ogromny wpływ na myśl prawniczą zarówno XIX, jak i XX stulecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bonaparte prywatnie. Unikatowa wystawa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 19:45
Ekspozycja zatytułowana "Napoleon Bonaparte" jest największą kolekcją autentycznych przedmiotów należących do Napoleona, które pochodzą ze zbiorów Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides w Paryżu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mała epoka lodowcowa w XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 20:20
Badania nad klimatem dotyczące XVII i XVIII wieku w Europie pokazują, że okres ten charakteryzował się wyjątkowym zróżnicowaniem temperatur. Zdarzały się tak ciepłe zimy, że możliwe było prowadzenie prac polowych, jednocześnie były też takie, kiedy zamarzał Bałtyk. 
rozwiń zwiń