"Kiedyś straszyły, dziś patrzymy na nie z zachwytem". Komety na ziemskim niebie!

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 21:23
Wakacje i lato to doskonały czas, by nocą podziwiać piękno nieba i zachwycać się niebiańską ofertą. W audycji "Eureka" opowiedzieliśmy o odkrytej pod koniec marca komecie C/2020 F3 (NEOWISE), którą można w Polsce obserwować od początku lipca i o tym, co czeka nas jeszcze w najbliższych tygodniach.
Kometa Neowise C  2020 F3 (NEOWISE) tuż po zachodzie słońca. Ottawa, Kanada - 14 lipca 2020 r
Kometa Neowise C / 2020 F3 (NEOWISE) tuż po zachodzie słońca. Ottawa, Kanada - 14 lipca 2020 rFoto: Shutterstock/Jim Cumming

Posłuchaj
19:53 Eureka 29.07.mp3 Komety na ziemskim niebie! (Eureka/Jedynka)

Od dawna nie mieliśmy takiego szczęścia do komet, gdyż C/2020 F3 (NEOWISE) jest trzecią kometą, którą możemy obserwować na ziemskim niebie w 2020 roku. Dwie pozostałe które miały być dobrze widoczne wiosną i z którymi wiązano spore nadzieje, C/2020 F8 (SWAN) i C/2019 Y4 (ATLAS), najprawdopodobniej rozpadły się na skutek kontaktu ze słonecznym ciepłem w pobliżu punktu peryhelium - nim jeszcze na dobre stały się u nas w Polsce widoczne.

- Bardzo rzadko możemy obserwować taką kometę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia astronom Jerzy Rafalski. - Dwie poprzednie komety rozsypały się, bo tak naprawdę komety to są bryły brudnego śniegu. One przebywają daleko od Słońca, gdzie jest zimno i niewiele się dzieje - opowiada gość audycji. 

Lato sprzyja obserwacji planet 

W najbliższych tygodniach czeka nas wiele ciekawych zjawisk na niebie, gdyż lato sprzyja obserwacji planet. Jedną z nich jest najbardziej efektowna i największa planeta w Układzie Słonecznym - Jowisz. - Ok. godz. 21-22 nisko nad południowym horyzontem, może lekko na wschód, zobaczymy dosyć jasną gwiazdę, jasny punkt. Niektórzy mylą Jowisza z gwiazdą, bo rzeczywiście tak wygląda - mówi Jerzy Rafalski. 

Gość audycji zaznacza, że aby zobaczyć księżyce Jowisza nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu. - Cztery największe są widoczne przez lornetkę. Widoczne są cztery kropki ułożone na jednej linii obok Jowisza i to są największe księżyce - dodaje. 

***

W dalszej części audycji była mowa o planach najnowszej misji na Marsa i zadaniach łazika Perseverance i Misji Wytrwałość, która ma zakończyć się przywiezieniem gruntu marsjańskiego na Ziemię, a także o satelitach Starlink i o ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Jerzy Rafalski (astronom i popularyzator astronomii z toruńskiego obserwatorium)

Data emisji: 29.07.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Tajemnicze zjawiska kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:18
Wszechświat od zawsze budził ciekawość związaną z jego nieodkrytymi tajemnicami, a wokół rzekomego istnienia innej cywilizacji padało wiele odmiennych, budzących kontrowersje, teorii. Do dziś trwają badania, które mają na celu poznanie tego, co dzieje się w przestrzeni kosmicznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przed Wielkim Wybuchem była nicość?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 19:05
Ludzie od zawsze zastanawiali się, co miało miejsce przed narodzinami wszechświata. Powstała teoria, że wcześniej istniała nicość. Ale czy można ją w jakiś sposób określić lub wyliczyć? Czy jakaś forma istnienia poprzedzała Wielki Wybuch?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kolonizacja Marsa pozwoli wejść w kolejną erę postępu". Nowy etap podboju kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 23:16
- Życie na Marsie jest możliwe, o ile sami o nie zawalczymy. Kolonizacja Czerwonej Planety da nam poczucie bezpieczeństwa, pozwoli wejść w kolejną erę postępu ludzkości - powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Agata Kołodziejczyk, pierwsza Polka, która pracowała w Advanced Concepts Team Europejskiej Agencji Kosmicznej.
rozwiń zwiń