Stocznia Gdańska - świadek wielkich wydarzeń historycznych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 19:10
Tradycja budowy statków w tym miejscu sięga XIX wieku. Do 1945 roku funkcjonowały tu dwie stocznie: Cesarska (po 1918 roku przekształcona w Danziger Wert) i prywatna Stocznia Schichaua, gdzie zwodowano większość niemieckich okrętów - zarówno wojennych jak i handlowych.
Historyczna brama nr 2 Stoczni Gdańskiej na placu Solidarności w Gdańsku
Historyczna brama nr 2 Stoczni Gdańskiej na placu Solidarności w GdańskuFoto: shuttesrstock/chrupka

Po II wojnie światowej oba zakłady stały się podwaliną polskiej Stoczni Gdańskiej, która w ciągu swojej działalności zbudowała ponad tysiąc w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, m.in.: kontenerowców, statków pasażerskich i żaglowców.

Obok tej działalności stricte przemysłowej zawsze obecne były w Stoczni Gdańskiej oddolne działania społeczne, przejawy obywatelskiego nieposłuszeństwa w postaci robotniczych protestów i strajków.

Posłuchaj
19:42 2020_08_28 19_08_53_PR1_EUREKA.mp3 Eureka 28 sierpnia godz. 19:08

Andrzej Trzeciak z ECS przyznaje, że stocznia to miejsce wyjątkowe. - To miejsce z niezwykłą aurą - podkreśla. U podstaw utworzenia stoczni w połowie XIX wieku leżały czynniki polityczne. - Została stworzona przez oficjalne czynniki ówczesnego Królestwa Prus - wyjaśnia. Wskazuje, że od początku stocznie była miejscem ważnych wydarzeń politycznych i tak już zostało do dziś.

Przed I wojną światową w Gdańsku seryjnie budowano U-booty. To właśnie tam wybudowany okręt podwodny U-20 storpedował statek "Lusitania", co dało pretekst od włączenia się Stanów Zjednoczonych do wojny, a w efekcie doprowadziło do upadku Cesarstwa Niemieckiego. Choć część historyków kwestionuje ten związek, gdyż "Lusitania" została storpedowana w maju 1915 roku, a USA przyłączyły się do wojny dopiero w kwietniu 1917 roku.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Andrzej Trzeciak (zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, szef Wydziału Muzealno-Archiwalnego ECS, autor książki "Stocznia Gdańska - miejsca, ludzie, historie")

Data emisji: 28.08.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

agCzytaj także

1950 lat temu Rzymianie zburzyli Świątynię Jerozolimską

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 19:08
Był to jeden z najistotniejszych akordów chylącego się ku upadkowi powstania żydowskiego, które wybuchło cztery lata wcześniej (w roku 66 n.e.).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa majora Drojowskiego. Historyczne śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 11:13
Mjr Wacław Drojowski zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Dubienką, broniąc przeprawy przez Bug. Miał wówczas 34 lata. Przy poległym bolszewicy znaleźli plany polskiej kontrofensywy znad Wieprza, które stały się podstawą strategii "cudu nad Wisłą". Dokument ten przekazano Tuchaczewskiemu, który uznał go jednak za fałszywkę i wyrzucił do kosza jako niewiarygodny. 
rozwiń zwiń