Jak powinien wyglądać stetoskop na miarę XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 19:07
Liczył przepływające ryby za pomocą spektroskopii impendancyjnej, podsłuchiwał, jak komunikują się ze sobą podwodne ssaki, stworzył system do komunikacji podwodnej nurków. Dr Łukasz Nowak zajmuje się wykorzystaniem dźwięków w różnych dziedzinach życia. Przede wszystkim jednak bada, jak fale akustyczne przenikają przez tkanki. Od kilku lat pracuje nad stetoskopem na miarę XXI wieku i nad lepszym klinicznym wykorzystaniem informacji dźwiękowej płynącej z tkanek i narządów ludzkiego organizmu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: punggolzenith/pixabay

Obecnie dr Nowak pracuje nad połączeniem ultradźwięków ze światłem laserowym, dzięki czemu można uzyskać obraz przenikanej tkanki. - Nie było by to możliwe z wykorzystaniem samych ultradźwięków, albo tylko lasera - wyjaśnia.

Posłuchaj
19:59 2020_08_27 19_07_30_PR1_EUREKA.mp3 Eureka 27 sierpnia godz. 19:07

 

Stetoskop to proste narzędzie, które liczy sobie około 200 lat. Służy do wzmacniania i dostarczania do uszu lekarza dźwięków dochodzących z ciała pacjenta, a związanych z różnymi procesami. Gość Programu 1 Polskiego Radia zdradza, że do zajęcia się stetoskopami nakłonił go przypadek zony - lekarki, której taki stetoskop ukradziono. Kiedy zaproponowała jej kupno stetoskopu elektronicznego odmówiła mówiąc, że chce taki tradycyjny.

Naukowiec zwraca uwagę na niedoskonałości stetoskopu, który ma ograniczenia oraz na bariery w postaci ułomnego słuchu lekarza. Podkreśla też, ze wiele dźwięków wydawanych przez organizm mieści się w zakresie słabo słyszalnym przez człowieka. Rozwiązaniem nie są stetoskopy elektroniczne, które jedynie przetwarzają jeden dźwięk na drugi. Dlatego on w swojej pracy skupił się nad tym, aby lepiej przetworzyć sygnał, aby lekarz mógł wykorzystać swój zmysł słuchu. Dr Łukasz Nowak wyjaśnia, jakie są problemy elektroniczne i mechaniczne, a także fizjologiczne stojące na przeszkodzie skonstruowaniu takiego świetnego urządzenia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Gość: dr inż. Łukasz Nowak (przebywający na stażu podoktorskim na Uniwersytecie Twente w Holandii i pracujący w zespole Biomedical Photonic Imaging nad obrazowaniem akustooptycznym)

Data emisji: 27.08.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Choroby rzadkie wcale nie są takie rzadkie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 20:26
Choroba rzadka to taka, która pojawia się u mniej niż jednej na 2 tys. osób. Na każdą z osobna zapada niewielu ludzi, ale ich odmian jest tyle, nawet 7-8 tysięcy, że jeśli zsumować wszystkich chorych, to tylko w Polsce otrzymamy 2 do 3 milionów pacjentów. To więcej niż przy niektórych tzw. populacyjnych chorobach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne osiągnięcie polskich uczonych - barwniki fluorescencyjne

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 21:20
Zespół badaczy prof. Daniela Gryko opracował innowacyjne barwniki do zastosowania m.in. w mikroskopii fluorescencyjnej. Emitują one bardzo silnie światło czerwone, a zatem umożliwiają badanie głębiej położonych struktur biologicznych. To może mieć istotne zastosowanie w medycynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiralność a projektowanie leków

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 10:44
Chiralność, czyli możliwość występowania obiektu w dwóch, niemal identycznych postaciach, mających się do siebie jak odbicie lustrzane, jest wszechobecna w przyrodzie. Ta właściwość materii ma szczególne znaczenie dla przemysłu farmaceutycznego i medycyny, ponieważ układy biologiczne są wysoce wyspecjalizowane w rozpoznawaniu, selekcji i kontroli chiralności.
rozwiń zwiń