W Polsce codziennie samobójstwo popełnia 15 osób, ale prób samobójczych jest znacznie więcej, choć w naszym kraju nie prowadzi się tych statystyk. WHO szacuje, że na jedno udane samobójstwo przypada ok. 10 prób, a wśród dzieci i młodzieży współczynnik ten rośnie i wynosi jak 1:100.
20:54 2020_09_21 19_07_16_PR1_eureka.mp3 Każdy może przeszkodzić próbie samobójstwa (Eureka/Jedynka)
- Każde samobójstwo wpływa na 20 osób z otoczenia - zauważa gość Programu 1 Polskiego Radia. Jest to rodzina, współpracownicy, przyjaciele. Wskazuje, że 12 na 15 samobójstw dotyczy mężczyzn. Im trudniej się otworzyć, przyznać do porażki, do problemu. - Mężczyźni są też w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o poradzenie sobie ze znalezieniem swojej funkcji społecznej - podkreśla suicytolog (*).
Zwraca uwagę, że statystyczny samobójca to mężczyzna w wieku 40-60 lat z małej miejscowości, często z chorobą alkoholową i po rozwodzie. - Nie ukrywam, że to grupa, do której trudno dotrzeć z pomocą - przyznaje. Zaznacza, że wśród dzieci nie notuje się wzrostu samobójstw, ale wzrosła liczba prób samobójczych. - To grupa podwyższonego ryzyka, bo taką próbę można powtórzyć już z tragicznym końcem - mówi.
Ekspert wyjaśnia, że każdy, niekoniecznie psychiatra, czy psycholog, może udzielić pomocy ewentualnemu samobójcy. - Każdy może wysłuchać i wesprzeć drugiego człowieka nie oceniając go, dać wsparcie nawet chwila rozmowy - podkreśla. Gość radiowej Jedynki radzi, że zawsze można skorzystać z linii wsparcia pod numerem telefonu 800 70 22 22, a dla dzieci i młodzieży jest do dyspozycji numer Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 116 111. To telefony nie tylko dla osób myślących o samobójstwie, można tu również uzyskać poradę, jak pomóc komuś w kryzysie.
Dr Halszka Witkowska mówi też o uwarunkowaniach psychologicznych, społecznych, neurologicznych i genetycznych zachowań samobójczych, o poszukiwaniu sposobów zapobiegania aktom samodestrukcji i o terapiach po próbach samobójczych.
(*) Suicydologia - interdyscyplinarna nauka zajmująca się samobójstwami, próbami samobójczymi oraz szeroko pojętą autodestruktywnością.
***
Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach audycji Eureka
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: dr Halszka Witkowska (Polskie Towarzystwo Suicydologiczne i Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, inicjatorka i koordynatorka kampanii "Życie warte jest rozmowy")
Data emisji: 21.09.2020
Godzina emisji: 19.07
ag