Góry Świętokrzyskie, jedyny taki poligon badawczy na skalę europejską

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 10:09
Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach to miejsce, które służy popularyzacji nauki, prowadzeniu badań i kształceniu. Geolodzy od prawie 70 lat zdobywają wiedzę o przeszłości naszej planety w Górach Świętokrzyskich.
Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. W tle zamek w Chęcinach
Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. W tle zamek w ChęcinachFoto: ECEG/UW

Przyjeżdżają tam studenci i naukowcy z całego świata, aby badać historię geologiczną Ziemi. W średniowieczu tętniło w tym miejscu życie górnicze, wydobywano srebro, miedź i ołów. Kiedy wyczerpały się pokłady kruszców rozpoczęła się eksploatacja surowców skalnych. Poeksploatacyjne ślady widać do dziś.


Posłuchaj
18:52 2020_10_13 19_08_54_PR1_EUREKA.mp3 Eureka 13 października godz. 19:08

 

W niedalekiej okolicy centrum można spotkać najstarsze skały w Polsce występujące na powierzchni, mające ponad 500 mln lat. To unikalna możliwość dla naukowców, ale także dla zwiedzających zainteresowanych geologią.

Prof. Sławomir Ilnicki, geolog, podkreśla, że Góry Świętokrzyskie to obszar wyjątkowy, gdyż na bardzo niewielkiej przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów można napotkać wiele odsłonięć i skał, które należą do najstarszych skał. - Mamy więc zapisaną geologię, która obejmuje prawie 600 milionów lat - wyjaśnia naukowiec. Zwraca uwagę, że każdy geolog, specjalizujący się w różnych dziedzinach, bo geologia jest rozległą nauką, może tam znaleźć coś dla siebie. Świetnie się tam odnajdzie również paleontolog, hydrolog, tektonik, geofizyk, mineraolog, czy hydrogeolog. 

Profesor uważa, że region ten to doskonały poligon badawczy, chyba jedyny taki na skalę europejską. opowiada w jaki sposób doszło do wybudowania w Chęcinach Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej była stacja w Bocheńcu, a na samym początku studenci i kadra naukowa gościli w szkolnym internacie.

- To jest miejsce, do  którego przyjeżdżają studenci i kadra naukowa z całego świata, którzy są zainteresowani badaniem skał paleozoicznych i mezozoicznych ze względu na to, że tu znajdują dużo materiałów referencyjnych - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Twórcom placówki zależało na tym, żeby nie była ona jedynie hotelem dla naukowców i studentów. Wyposażenie laboratoriów umożliwia prowadzenie badań na miejscu. W Centrum jest sześć takich laboratoriów.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Sławomir Ilnicki (Wydział Geologii UW)

Data emisji: 13.10.2020 

Godzina emisji: 19.09

agCzytaj także

Chęciny - zamek w Górach Świętokrzyskich

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 08:45
W najbliższą sobotę Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzą Chęciny – malownicze miejsce w Górach Świętokrzyskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła dziura w ziemi, Raj się nazywa

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 19:30
Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa położona w Chęcinach w Górach Świętokrzyskich na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj, 11 km na południowy zachód od Kielc. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową. Obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych. Jest udostępniona dla ruchu turystycznego. Po jaskini spacerujemy z dziećmi i przewodnikiem.
rozwiń zwiń