Rak prostaty - najczęstszy męski nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 19:08
Raku gruczołu krokowego, znanym też jako rak prostaty to jeden z najczęstszych męskich nowotworów. Liczba chorych z każdym rokiem rośnie. - Nie wiemy dokładnie, jakie są bezpośrednie przyczyny zachorowania na raka prostaty - mówi urolog, dr hab. Roman Sosnowski. Wiadomo tylko, że im mężczyzna starszy, tym większe prawdopodobieństwo choroby.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Korawat photo shoot/shutterstock

Według dr. Romana Sosnowskiego prawdopodobnie przyczyną zachorowania jest zmiana stężenia hormonów, która zmienia się wraz z wiekiem. Predyspozycje do zachorowania mogę mieć również podłoże genetyczne. Co gorsza, nie ma jednego charakterystycznego objawu choroby. - Te objawy są podobne do tych, które towarzyszą mężczyznom wraz z lekkim powiększeniem gruczołu krokowego.


Posłuchaj
19:48 2020_11_19 19_08_41_PR1_eureka.mp3 Profilaktyka, objawy i leczenie raka prostaty (Eureka/Jedynka)

 


czerniak1200x660.jpg
Zwykły pieprzyk? Nie, to może być agresywny nowotwór

Gość Programu 1 Polskiego Radia wymienia, że jest to wstawanie w nocy z celu oddania moczu, siusianie w dzień co 1-2 godziny, parcia i trudności z oddawaniem moczu. - Szczególne zaniepokojenie powinno zwrócić zabarwienie moczu na czerwono, co może świadczyć o obecności krwi - mówi lekarz. To powinien być sygnał, żeby zgłosić się do lekarz pierwszego kontaktu lub urologa.


. .

Jego zdaniem, większa liczba wykrytych przypadków może mieć związek z większą świadomością zdrowotną Polaków. Mężczyźni częściej decydują się, aby pójść do lekarza ze swym wstydliwym problemem. Zwiększona liczba zachorowań może też mieć związek ze stanem środowiska, w którym żyjemy, z dietą, z brakiem aktywności fizycznej, paleniem tytoniu, otyłością.

Dr Roman Sosnowski wyjaśnia, że rak prostaty może mieć różne postacie. Postać łagodna, która praktycznie nie daje żadnych objawów, a została stwierdzona dzięki czułym metodom diagnostycznym. Jest też postać zaawansowana, która grozi przerzutami komórek nowotworowych najczęściej do układu kostnego.

Podstawową metodą badawczą jest per rectum, czyli określenie stanu gruczołu krokowego przez odbyt. Inny zwiastunem choroby może być podwyższone stężenie białka PSA. - Ale to nie jest marker raka prostaty, bo podwyższone stężenie PSA może być wywołane czymś innym - uspokaja urolog. Finalnym badaniem jest biopsja prostaty, choć i tu można się pomylić. Precyzyjnie budowę gruczołu krokowego potrafi określić rezonans magnetyczny. Lekarz posiłkują się również badaniami USG, które pozwala określić zarówno obszar, jak i agresywność nowotworu.

rak płuca 1200.jpg

Już niedługo co piąty Polak umrze na raka

Czytaj także:

Audycja zrealizowana zostanie we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, w ramach kampanii społecznej "Planuję długie życie" Narodowej Strategii Onkologicznej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr hab. Roman Sosnowski (urolog z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego w Narodowym Instytucie Onkologii imienia Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowym Instytucie Badawczym)

Data emisji: 19.11.2020 

Godzina emisji: 19.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Częsty i wstydliwy nowotwór. Jak leczyć raka prostaty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 20:47
- Rak stercza występuje w bardzo trudnym chirurgicznie obszarze, więc wykonywanie bezkrytyczne operacji wiąże się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, pozwalająca wyciąć tylko tyle, ile potrzeba - mówi prof. Jacek Dobruch, urolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Genetyczne przyczyny autyzmu. Jakie są?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 19:08
W Laboratorium Molekularnych Podstaw Plastyczności Synaptycznej Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzone są badania, których wyniki mogą pomóc zrozumieć neurobiologiczne podłoże zaburzeń ze spektrum autyzmu. Prowadzi je młoda polska badaczka - Joanna Chmielewska.
rozwiń zwiń