"Bezpieczna Jedynka": codziennie 100 osób zostaje rannych w wypadkach drogowych

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 18:10
W Polsce na drogach dziennie ginie przeciętnie 8 osób, a ponad 100 zostaje rannych. W 2019 roku na drogach w Polsce zginęło prawie 3 tysiące osób, a rannych zostało ponad 35 tysięcy. Niedawno, w minioną niedzielą obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

 

shutterstock samochód free kierowca free 1200.jpg
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Ekspert przypomina o zasadach bezpieczeństwa

2909 osób zginęło w ubiegłym roku na polskich drogach 

Wypadki drogowe to epidemia o skali światowej, z którą żyjemy już od wielu lat. - Według WHO na drogach całego świata ginie rocznie ponad 1 300 000 osób. Dane z początku listopada 2020 roku mówią o ponad 1 210 000 osób, które zachorowały na Covid-19. To bardzo podobne liczby. W obu przypadkach mamy do czynienia z pandemią - zwraca uwagę Dorota Olszewska, Prezes Zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. - W ostatnim roku na polskich drogach zginęło dokładnie 2909 osób. Większość z nich straciła życie za dnia w czasie dobrych warunków atmosferycznych - wyjaśnia.

Posłuchaj
18:15 BJ 20-11-2020.mp3 Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (Bezpieczna Jedynka)

 

Trzeba pamiętać, że oprócz strat moralnych, których nie da się wycenić, mamy do czynienia również ze stratami materialnymi. - Koszty zaangażowania służb ratowniczych, wypłaty ubezpieczeń, koszty naprawy infrastruktury i koszty rehabilitacji to ponad 56 miliardów złotych rocznie - zauważa Dorota Olszewska. - Tracimy prawie 3 proc. PKB i prawie 3 tys. Polaków rocznie w wypadkach drogowych - dodaje ekspert. 

"Pamiętaj, wspieraj, działaj"

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych brzmi "Pamiętaj, wspieraj, działaj". - Pamiętaj o tych, którzy zginęli, wspieraj tych, których życie na zawsze się zmieniło, działaj, aby ocalić tych, którzy są uczestnikami ruchu drogowego. To hasło zostało skierowane do każdego z nas - podkreśla Dorota Olszewska. 

Prezes Zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego w Programie 1 Polskiego Radia przybliżyła także statystyki osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych w Polsce na tle innych krajów europejskich oraz zadania do realizacji w drugiej dekadzie bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Stowarzyszenie "Przejście"

W Polsce od kilku lat główne obchody Światowego Dnia Ofiar Wypadków Drogowych odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, m.in. przy pomniku ofiar "Przejście". 

Ksiądz Zbigniew Szostak - Prezes Stowarzyszenia "Przejście" i kustosz Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kozkówny w Zabawie opowiada na antenie radiowej Jedynki o przebiegu tegorocznych obchodów dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych i o podejmowanych inicjatywach wspomagających osoby poszkodowane, a także o konieczności pomocy duchowej i tworzeniu wspólnoty.

- Spotkanie w Sanktuarium, Eucharystia i spotkanie pod pomnikiem "Przejście", który wyraża całą tajemnicę życia. (...) Stanęliśmy przed tym pomnikiem po to, żeby pomyśleć i pomodlić się za tych, którzy zginęli w wypadkach drogowych w ubiegłym roku - mówi ks. Szostak. 

źródło: Stowarzyszenie "Przejście"

Osoby poszkodowane w wypadkach drogowych 

Wypadek drogowy często wywraca życie wielu osób "do góry nogami". Osoby poszkodowane mogą ubiegać się o różne świadczenia w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, w którym sprawca zdarzenia ma wykupione OC. - Postępowanie przed Towarzystwem Ubezpieczeniowym jest postępowaniem na wniosek i to jest bardzo ważna informacja, bo jeżeli osoby poszkodowane nie zgłoszą się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, sprawcy zdarzenia nie otrzymają żadnego roszczenia z tytułu krzywdy, szkody, jaką dane osoby poniosły - tłumaczy Joanna Smereczańska-Smulczyk, mecenas z Kancelarii Europejskiego Centrum Odszkodowań. - Jeżeli chodzi o sam zakres świadczeń, które przysługują osobom poszkodowanym z tytułu uszczerbku na zdrowiu, to jest on bardzo szeroki - dodaje. 

Jak dodaje ekspert do szeregu roszczeń mają prawo również osoby, które straciły bliskich w wypadkach komunikacyjnych. - Przede wszystkim zadośćuczynienie z powodu krzywdy, bólu i cierpienia. W grę wchodzą także roszczenia majątkowe, renty alimentacyjne dla najbliższych członków rodziny - wylicza Joanna Smereczańska-Smulczyk. - Mamy prawo również m.in. do zwrotu kosztów pochówku, transportu zwłok, jeżeli to jest wypadek poza miejscem zamieszkania czy pochówku. Prawo nas zaopatrzyło w bardzo dobre i szerokie instrumenty - dodaje. 

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

logo-belka_Lotos_01a-1.png logo-belka_Lotos_01a-1.png

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski

Goście: Dorota Olszewska (Prezes Zarządu Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego), Joanna Smereczańska-Smulczyk (mecenas z Kancelarii Europejskiego Centrum Odszkodowań), ks. Zbigniew Sztostak (Prezes Stowarzyszenia "Przejście" i kustosz Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kozkówny w Zabawie), Magdalena Lechowicz-Gasiul (psycholog kliniczny i terapeutka)

Data emisji: 20.11.2020 r. 

Godzina emisji: 17.10

ans

Czytaj także

"Wyjątkowo spokojny dzień". Za każdym wypadkiem kryje się ludzka tragedia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 12:12
Dziś (20.10) swą premierę ma poruszający film profilaktyczny Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce pt. "Wyjątkowo spokojny dzień". To wypowiedzi sprawców, uczestników i rodzin ofiar wypadków śmiertelnych, do których doszło na polskich drogach.
rozwiń zwiń