Coraz młodsze dzieci korzystają z urządzeń cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 21:30
- Cyfrowe urządzenia znajdują się w listach do Mikołaja już sześciolatków i nawet pięciolatków - mówi Anna Rywczyńska z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK. Co powinien wiedzieć rodzic, który przymierza się do kupna tabletu bądź komputera na bożonarodzeniowy prezent dla swojego dziecka? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttterstock/Sam Wordley

Posłuchaj
21:48 PR1_MPLS 2020_12_01-19-07-54.mp3 Dziecko i urządzenia cyfrowe (Jedynka/Eureka)

Dzieci dorastają w otoczeniu technologii cyfrowej już praktycznie od urodzenia, a średnia wieku, kiedy zaczynają samodzielnie korzystać z sieci to 7 lat. Ponad 93 proc. polskich nastolatków jest w zasadzie cały czas online, a dostęp do szerokopasmowego internetu posiada około 80 proc. gospodarstw domowych.

Dzieci korzystają z cyfrowych urządzeń

Jak przyznaje Anna Rywczyńska, już nawet pięciolatkowie proszą rodziców o zakup smartfonów, konsol czy elektronicznych zabawek. - Rodzic bardzo szybko wystawiony jest na próbę odpowiedniego decydowania, czy to jest dobry moment na danie sprzętu i zastanowienia się, do czego tak naprawdę nasze dziecko będzie potrzebowało tego sprzętu - wyjaśnia Anna Rywczyńska.

Okazuje się, że dzieci zaczynają interesować się technologiami cyfrowymi w jeszcze młodszym wieku. Dlatego też ekspert Jedynki jest zdania, że jeżeli chcemy chronić dzieci przed zbyt dużą i zbyt szybką dostępnością do ekranów, unikajmy korzystania z telefonu przy dziecku.

centrum kopernik 663 PAP.jpg
Fenomen Centrum Nauki Kopernik. "Jesteśmy w ścisłej czołówce światowej"

- Pojawiły się nowe badania dotyczące zdalnej edukacji. Pytano dzieci ile czasu spędzają przed ekranami. Przed pandemią były 4 godziny w czasie wolnym, a dzisiaj to już do 6 godzin nie w czasie wolnym, a później jeszcze 4 godziny w czasie wolnym. Często nawet dwukrotnie zwiększył się czas siedzenia dzieci przed ekranami i tutaj jest wielkie wyzwanie dla rodziców i opiekunów, żeby jednak szukać jakiegoś zbilansowania tych aktywności, bo oczy, mózg i kręgosłup takiego nasilenia u dzieci nie wytrzymają - twierdzi Anna Rywczyńska.

Producenci nie stawiają na bezpieczeństwo

Czy rodzice posiadają wiedzę na temat bezpieczeństwa dziecka w sieci? Czy kupując zabawki cyfrowe, tak naprawdę wiedzą co kupują i potrafią zrozumieć informacje znajdujące się w instrukcjach?

- Przede wszystkim nie jest to aspekt, którym producenci, w jakiś sposób chwalą się. Tych informacji, jak będą zabezpieczone dane dziecka czy w jaki sposób producent podchodzi do bezpieczeństwa, bardzo brakuje zarówno na pudełku, stronie producenta, jak i w instrukcji (…). Nie ma tego, ponieważ to nie jest coś, o co my jako rodzice pytamy idąc do sklepu. Rynek woli skupiać się na nowych funkcjach zabawek, a nie na kwestiach bezpieczeństwa - wyjaśnia Przemysław Jaroszewski z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK.

Audycja sponsorowana przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową NASK.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: Anna Rywczyńska i Przemysław Jaroszewski (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK)

Data emisji: 1.12.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Praca i nauka online to godziny spędzane przed ekranem. Jak ulżyć oczom?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 14:40
W czasach izolacji siedzimy w domu przed komputerami i smartfonami. Jak to oddziałuje na nasze oczy? Jak je chronić? O czym pamiętać? Jak dbać o wzrok?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna. Co zrobić, by dzieci nie spędzały całego dnia przed komputerem?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 10:42
W związku z pandemią koronawirusa szkoły przeszły na nauczanie zdalne. Oznacza to, że uczniowie spędzają dużo więcej czasu przed komputerem. Co zrobić, by nie "przykleiły się" do ekranu na cały dzień?
rozwiń zwiń