U schyłku starożytności Bornholm zamieszkiwało germańskie plemię Burgundów, natomiast później osiedlili się tam wikingowie. Czy naszym archeologom podwodnym udało się natrafić na artefakty i uzbrojenie z tych czasów?
Posłuchaj
18:24 Eureka 6-11-2020.mp3 Polscy archeolodzy na Bornholmie (Eureka/Jedynka)
Bornholm, to należąca do Danii wyspa na południowo-zachodnim Bałtyku. Znajduje się tam kilka jezior, w tym największe Hammerso. Penetrowali je polscy archeolodzy.
Dr hab. Bartosz Kontny wyjaśnia, że pomysł badania jezior na Bonrholmie zrodził się w wyniku odkryć archeologicznych w Polsce, gdzie w Czaszkowie natrafiono na miejsce rytualne, w którym składano broń zdobytą na przeciwniku. Broń znajdowała się w wyschniętym jeziorze na Mazurach. W innym miejscu, w Lubanowie archeolodzy cały czas znajdują pod wodą broń, prawdopodobnie zdobytą na przeciwniku i datowana na I, II i III wiek. - Ten zwyczaj był kultywowany w późniejszych czasach przez ludność słowiańską w Średniowieczu - mówi naukowiec.
Znaleźli wrak zatopionego "Karlsruhe". Czy w ładowniach jest Bursztynowa Komnata?
Grot strzały Wikingów
Wyjaśnia, że skoro w Polsce znaleziono broń w jeziorach, to dlaczego nie spróbować na Bornholmie, gdzie były już takie znaleziska. Próbowano poszukiwań w kilku jeziorach, ale jedynie w Hammerso warunki pozwalały na nurkowanie. I już w 2019 roku znaleziono grot ze skrzydełkami. W tym roku polska ekipa powróciła w to miejsce.
Przy pomocy sonaru wytypowano kilka miejsc do poszukiwań. Dr Bartosz Kontny opowiada, że miejsca te okazały się w efekcie mało ciekawe dla archeologów, ale pomiędzy nimi natrafiono na kilka grotów do kuszy. - One wstępnie zostały datowane na XIII, XIV wiek, czyli Średniowiecze - mów gość Programu 1 Polskiego Radia. To broń Bałtów, którzy prawdopodobnie najechali wyspę i coś im się nie powiodło.
Archeolog wyjaśnia, jaki ludy zamieszkiwały Bornholm w 1. tysiącleciu. liczy też, że Polacy będą tam szukać również nieodkrytego do tej pory portu. - A to by była rewelacja, bo w porcie są zabudowania, zatopione statki i przedmioty luzem - mówi.
O tym, co wydobyli z wód jeziora Hammerso, opowie dr hab. Bartosz Kontny z Wydziału Archeologii UW, kierownik naszej misji.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: dr hab. Bartosz Kontny (Wydział Archeologii UW, kierownik polskiej misji na Bornholmie)
Data emisji: 6.11.2020
Godzina emisji: 19.11
ag