Kim byli przodkowie historycznych i współczesnych Indian?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 21:25
W audycji "Eureka" - wraz z archeologiem, badaczem kultur indiańskich z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego dr. hab. Radosławem Palonką - będziemy szukać odpowiedzi na pytania: kiedy i jaką drogą (drogami) przybyli do Ameryki pierwsi ludzie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TORWAISTUDIO/shutterstock.com

archeologia FREE 1200.jpg
Audycje Katarzyny Kobyleckiej

Temat zasiedlenia Ameryki wciąż jest żywo dyskutowany, bo i przybywa nowych odkryć, a te nie zawsze pasują do istniejącego już schematu.

Najstarsze ślady obecności człowieka, datowane na 35-40 tys. lat, odnajdywane są... w dzisiejszej Brazylii. Jak połączyć ten fakt z istnieniem pierwszej kultury paleoindiańskiej - tzw. kultury Clovis, która pojawiła się w Ameryce Północnej 13 tys. lat temu? Czy droga z Azji przez zamarzniętą Beringię nie była jedynym szlakiem migracji?

***

Na audycję "Eureka" w piątek (4.12) po godz. 19.00 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Penetrowali dno duńskiego jeziora. Odnaleźli uzbrojenie wikingów?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 19:11
W skandynawskich jeziorach topiono niegdyś broń zdobytą na wrogach. O tym rytuale archeolodzy wiedzą od dawna, ale wciąż stosunkowo niewiele zbiorników wodnych zostało pod tym kątem przebadanych. Próbują to nadrobić nasi specjaliści, którzy 2 miesiące temu penetrowali dno Hammerso - największego jeziora duńskiego Bornholmu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Celtycka Polska". O śladach dawnych plemion w naszym kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 19:09
Choć kulturę celtycką łączymy z Irlandią i Wielką Brytanią, to jednak nie tam należy szukać kolebki Celtów. Celtowie pochodzili z obszarów na północ od Alp, czyli z terenów dzisiejszych południowych Niemiec i Czech oraz Austrii i wschodnich rejonów Francji. Stamtąd "rozlali" się po znacznej części Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe odkrycie archeologiczne tego roku w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:08
Już prawie 150 nienaruszonych sarkofagów wydobyli egipscy archeolodzy z podziemnej skrytki na cmentarzysku Sakkara, jednym z najsłynniejszych cmentarzysk starożytnego Egiptu. Drewniane trumny mają malowane wieka, a w środku znajdują się mumie sprzed ponad 2 tysięcy lat, czyli z czasów, kiedy Egiptem rządziła - pochodząca z Macedonii - dynastia Ptolemeuszy (320 r. p.n.e. - 30 r. p.n.e.).
rozwiń zwiń