Kim byli ewangeliści? Czy faktycznie byli apostołami?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 12:00
Według tradycji chrześcijańskiej autorami czterech Ewangelii kanonicznych zawartych w Nowym Testamencie byli: Mateusz, Marek, Łukasz i Jan. - My dzisiaj jesteśmy pewni, że Mateusz nie napisał Ewangelii noszącej jego imię - uważa dr hab. Robert Wiśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy tak rzeczywiście było?
Obraz Św. Mateusz piszący ewangelię z 1602 r. w kaplicy Contarelli (San Luigi dei Francesi)
Obraz "Św. Mateusz piszący ewangelię" z 1602 r. w kaplicy Contarelli (San Luigi dei Francesi)Foto: shuttesrstock/PhotoFires

Posłuchaj
20:42 Jedynka/Eureka, 25.12.2020 Czy Mateusz, Jan, Marek i Łukasz napisali Ewangelie? (Jedynka/Eureka)

Mateusz był poborcą podatkowym, Marek w latach młodzieńczych pomagał w gospodzie matki, a później był sprawnym sekretarzem i tłumaczem, Łukasz był lekarzem, natomiast Jan zajmował się rybołówstwem. Znamy zatem imiona i profesje ewangelistów, ale o samych postaciach wiemy bardzo niewiele. Historycy z okruchów informacji próbują nakreślić ich portrety, choć dane są często sprzeczne, hipotetyczne i pochodzą z późniejszych stuleci.

- Z ewangelistami rzeczywiście mamy kłopot. Nie tylko z ich profesjami, ale nawet z imionami. Te cztery tradycyjnie przypisywane imiona, są bardzo niepewne (…). W starożytności chrześcijańskiej widzimy bardzo silną tendencję do przypisywania wszystkich ważnych tekstów, które powstały w tym czasie, postaciom najbliższym Jezusowi, a więc przede wszystkim apostołom - mówi dr hab. Robert Wiśniewski z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ewangelie nie zostały napisane przez apostołów?

Dr hab. Robert Wiśniewski zauważa, że właśnie z tego powodu "właściwie dzisiaj uważa się powszechnie, że Ewangelia Mateusza i Ewangelia Jana nie zostały napisane przez tych apostołów". - Ludzie, którzy czytali te ewangelie, może również, ci, którzy je pisali, odczuwali potrzebę powiązania tych tekstów z wielkimi postaciami uczniów Jezusa - dodaje ekspert Jedynki.

Jan Paweł II NAC-1200.jpg
"Wigilia w Jedynce". Wspominamy Jana Pawła II

- Inaczej jest z Ewangeliami Marka i Łukasza, ponieważ są postaciami zupełnie marginalnymi w tekstach nowotestamentowych, więc nie było specjalnie powodów, żeby akurat tym osobom przypisywać powstanie tych ewangelii - słyszymy.

Dlaczego nie św. Mateusz?

- My dzisiaj jesteśmy pewni, że Mateusz nie napisał ewangelii noszącej jego imię. Z całą pewnością oparł swoją relację na powstałej wcześniej Ewangelii Marka, który najprawdopodobniej nie był świadkiem działalności Jezusa, tylko znał ją z drugiej, a może nawet trzeciej ręki. Byłoby całkowicie niezrozumiałe, żeby człowiek, który był jednym z najbliższych uczniów Jezusa, opisując Jego historię, sięgał nie do swoich własnych wspomnień, ale do tego, co napisał inny autor, który nie był bezpośrednim świadkiem tych wydarzeń - twierdzi dr hab. Robert Wiśniewski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Robert Wiśniewski (Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 25.12.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W oczekiwaniu na drugie przyjście Jezusa Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 09:25
Jakie różnice poza cywilizacyjnymi charakteryzują społeczeństwo do którego 2000 lat temu przychodził Jezus Chrystus i społeczeństwo żyjące dzisiaj, które oczekuje na Jego powtórne przyjęcie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

20 lat Małyszomanii. "Cieszę się, że woda sodowa nie uderzyła mi do głowy"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 13:20
Siadając przy świątecznym stole w 2000 roku mało kto przypuszczał, że przez wiele następnych lat podczas zimowych weekendowych obiadów towarzyszyć będzie nam on - pewien skromny skoczek narciarski z Wisły. Niebawem przypadnie niezwykła rocznica jego sukcesu, który obudził i spotęgował w Polakach miłość do skoków narciarskich. 
rozwiń zwiń