"Dziękuję Polsce, która skierowała tutaj ludzi". Wiceszefowa brytyjskiego MSZ wdzięczna po akcji w Dover

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 10:52
Wendy Morton, wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii podziękowała Polakom za pomoc w rozładowaniu kolejki pojazdów, głównie TIR-ów, zmierzających do Francji. Obecność polskich medyków i żołnierzy w Dover pozytywnie odnotowała również brytyjska prasa.
Audio
  • Polscy medycy i żołnierze pomagali kierowcom którzy nie mogli przekroczyć granicy Wielkiej Brytanii [POSŁUCHAJ]
Wendy Morton
Wendy MortonFoto: UK Parliament/ Attribution 3.0 Unported (CC BY 3.0)

"Zjednoczone Królestwo pracuje ze swoimi europejskimi partnerami nad tym, by przewoźnicy, którzy utknęli w hrabstwie Kent, mogli powrócić na trasy. Na miejscu wykonano ponad 15 tysięcy testów, i ponad 8 tysięcy TIR-ów przeprawiło się przez Kanał La Manche. Dziękuję Polsce, która skierowała tutaj ludzi, którzy pracowali wraz z brytyjskimi żołnierzami i wykonywali testy"- napisała Wendy Morton na Twitterze.

W okolicach portu w Dover, na wiodącej do niego autostradzie oraz na lotnisku, pracowała najpierw grupa polskich medyków, następnie zmienili ich żołnierze z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Zator powstał po zamknięciu w niedzielę na 48 godzin granic przez Francję w związku z wykryciem na Wyspach Brytyjskich nowej odmiany koronawirusa. Francja otworzyła granice w środę, ale zezwoliła na wjazd tylko osobom z ujemnym wynikiem testu na koronawirusa.

W kolejce do promów i tunelu pod Kanałem La Manche stanęły tysiące TIR-ów, w tym wielu Polaków. Wszystkich kierowców i osoby chcące wjechać do Francji trzeba było przetestować. 

O pracy polskich medyków i żołnierzy można przeczytać też w wielu brytyjskich gazetach.

"Evening Standard" napisał, że ruch ciężarówek zrobił się płynny od chwili, gdy polscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz francuscy strażacy włączyli się w akcję rozładowania korka.

"Polska operacja nazywała się Zumbach na cześć Jana Zumbacha polskiego pilota z czasów II wojny światowej, który wziął udział w Bitwie o Anglię" - napisał "Evening Standard". Informację tę powtarzają także "The London Economic" oraz "Daily Mirror".

Z kolei "Daily Mail" napisał w kilku artykułach, że 60 polskich żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wspomaga Brytyjczyków w testowaniu kierowców zablokowanych ciężarówek.


IAR/PR24/dad

Czytaj także

Podpalenie 500-letniego "Dębu Rzeczpospolitej". Wyznaczono nagrodę za wskazanie sprawcy

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 14:07
Dyrektor toruńskich Lasów Państwowych wyznaczył 10 tys. zł nagrody za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia niemal pięćsetletniego pomnika przyrody "Dębu Rzeczypospolitej" w rezerwacie Jar Brynicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce ruszył Narodowy Program Szczepień. "Warto się zaszczepić, żeby wrócić do normalności"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 09:58
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę pięć pierwszych osób na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W krajach bałtyckich rozpoczynają się szczepienia przeciw Covid-19

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 09:13
Na Litwie, Łotwie i w Estonii rozpoczęły się dzisiaj szczepienia przeciw Covid-19. Szczepionka do krajów bałtyckich dotarła wczoraj. Na Litwie władze zdecydowały, że szczepienia zostaną przeprowadzone w pięciu szpitalach.
rozwiń zwiń