Co starożytni wiedzieli o otaczającym ich świecie?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 19:07
Wbrew pozorom starożytni wiedzieli o świecie całkiem sporo. Już 3500 lat p.n.e. żeglarze z miasta Ugarit znajdującego się w północnej Syrii podróżowali po Morzu Śródziemnym, by z dalekich krain przywozić atrakcyjne towary i wiedzę o tamtejszych ziemiach. A czy ówczesnym żeglarzom udało się dotrzeć do wybrzeży Ameryki? 
Audio
  • Odkrycia starożytnych podróżników (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: yoshi0511/shutterstock

Indianie 1200 free
Kim byli przodkowie Indian? Czy rzeczywiście przybyli z Azji?

Jeśli pada hasło "Epoka wielkich odkryć geograficznych" z reguły myśli się o dokonaniach podróżników z przełomu XV i XVI wiek. Ale półtora tysiąca lat wcześniej, w czasach antycznych, podejmowano pionierskie wyprawy w nieznane.


Posłuchaj
20:52 2021_01_15 19_07_16_PR1_eureka.mp3 Odkrycia starożytnych podróżników (Eureka/Jedynka)

 


elizeum hp pap 1200x660.jpg
Elizeum - niezwykła podziemna rotunda

W V w. p.n.e. Kartagińczycy podjęli próbę opłynięcia Afryki, a w kolejnym stuleciu Pyteasz z Massalii, czyli dzisiejszej Marsylii, wyruszył w rejs po Morzu Północnym. Dotarł do Wysp Brytyjskich, na Szetlandy i prawdopodobnie Islandię. W tym samym czasie Aleksander Wielki zorganizował wyprawę do Indii. W drodze do Baktrii widział Morze Kaspijskie i góry Hindukuszu, a jego towarzysze spłynęli później w dół Indusu (albo Gangesu - jak przypuszcza część badaczy).

Bartosz Nowacki, archeolog, zwraca uwagę, że w Starożytności sądzono, że Afryka, zwana wówczas Libią to wąski pasek lądu od Egiptu do Maroka. - Nie wiedziano, jak daleko sięga ten  kontynent na południe - mówi. Uważa, że próby opłynięcia Afryki zakończyły się niepowodzenie, choć żeglarze twierdzili, że w trzy lata okrążyli kontynent. Ale nigdzie nie zapisków, co odkryto i zobaczono podczas tego rejsu.

Afryka pociągała Kartagińczyków, którzy zorganizowali parę wypraw wzdłuż zachodnich wybrzeży kontynentu. - Oni specjalizowali się w dalekosiężnym handlu i stale poszukiwali nowych partnerów handlowych, od których można by było kupować cenne surowce - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia. Szukali też miejsc, w których mogliby się osiedlać.

Wspomniany już Pyteasz z Massalii opłynął Brytanię, a jego wyprawa z handlowej przemieniła się w naukową. - Dosyć dobrze poznał ludy mieszkające na wyspie i opisał ich obyczaje, klimat i przyrodę wyspy - mówi Bartosz Nowacki. Opisał też nieznany ląd Ultima Thulę, który rozpala wyobraźnie i jest identyfikowany albo z Islandią, albo z wybrzeżami Norwegii. Tam miał kontakt z niezwykłymi dla południowca zjawiskami takimi jak mróz, śnieg i lód. Dotarł za krąg polarny i opisywał białe noce. Po powrocie do Massalii jego relacje brzmiały niewiarygodnie i nie trafiały do wyobraźni mieszkańców basenu Morza Śródziemnego.

Archeolog zwraca uwagę, że technologicznie i naukowo ówcześni ludzie byli przygotowani do pokonania Atlantyku i wyprawy do Ameryki. Ale nie mieli motywacji, bo centrum ówczesnego świata był Rzym, a już umiano sprowadzać przyprawy z Chin i Indii, więc nie widziano sensu w organizowaniu wypraw na zachód. Nie ma też pisanych dowodów, że antyczni ludzie dopłynęli do Ameryki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Bartosz Nowacki (archeolog, tłumacz książki Raimunda Schulza "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie")

Data emisji: 15.01.2021 r. 

Data emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Opakowanie na cukier. Banalny przedmiot z niezwykłą historią?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 21:10
Zanim pojawiła się na rynku, cukier będący jej zawartością przeszedł burzliwą technologiczną podróż: od "głów cukru" kruszonych ostrymi narzędziami, poprzez kostki, po cukier sypki. Jakie ludzkie historie stoją za tymi cukrowymi "przemianami"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rozwiązano już wszystkie zagadki "kujawskich piramid"?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 21:20
Ponad 5 tys. lat temu na terenie dzisiejszej Polski powstawały gigantyczne grobowce. Miały kształt bardzo wydłużonego trapezu lub trójkąta - o długości nawet ponad 100 m i szerokości czoła od 8 do 10 metrów. 
rozwiń zwiń