Atopowe zapalenie skóry. Choroba, która potrafi stygmatyzować

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 21:36
Zaczerwieniona i swędząca skóra, niemożliwy do opanowania odruch drapania i w konsekwencji rozległe rany. Tak właśnie wygląda atopowe zapalenie skóry. - Grupa pacjentów, którzy chorują na AZS o bardzo ciężkim przebiegu, jest nieliczna. Natomiast problemy związane z ich leczeniem są wyjątkowo trudne - mówi prof. Witold Owczarek z Wojskowego Instytutu Medycznego. Z czym na co dzień muszą mierzyć się chorzy?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Ternavskaia Olga Alibec/shutterstock

shutterstock_cukrzyca lekarz dziecko 1200.jpg
Cukrzyca typu 1. "Ta choroba dotyka kraje wysoko cywilizowane"
Posłuchaj
20:44 2021_02_11 19_08_51_PR1_Eureka.mp3 Tej choroby nie da się wyleczyć, ponieważ jest ona defektem genetycznym (Jedynka/Eureka)

Mogłoby się wydawać, że AZS jest chorobą okresu dziecięcego, która mija z wiekiem. Niestety AZS jest schorzeniem o podłożu genetycznym i nie można go wyleczyć, a jedynie łagodzić objawy. - Populacyjnie częstość tej choroby zdecydowanie wzrasta, ale uważa się, że na tę chorobę choruje około 3 proc. dzieci i około 1 proc. dorosłych. W tej grupie mieszczą się jednak wszyscy pacjenci chorujący: na chorobę o łagodnym przebiegu, umiarkowanym i bardzo ciężkim - twierdzi prof. Witold Owczarek, kierownik Kliniki Dermatologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie.

Jak okazuje się, grupa pacjentów z AZS o bardzo ciężkim przebiegu jest nieliczna, ale problemy związany z ich leczeniem są dość duże. - Z tego powodu, że bardzo mało leków jest w stanie kontrolować przebieg choroby. Tak samo bardzo małe są możliwości, jeśli chodzi o dobór preparatów. Stąd jest to grupa, dla której mamy wyjątkowo mało do zaoferowania - przyznaje ekspert Jedynki.

Te objawy mogą wskazywać na AZS

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie AZS? - Najbardziej charakterystyczne są przewlekłe i nawrotowe zmiany skórne występujące w typowym dla wieku umiejscowieniu. Dla młodzieży i osób dorosłych są to zgięcie łokciowe i zgięcia kolanowe. Charakterystyczny jest również świąd oraz defekt bariery naskórkowej przejawiający się m.in. bardzo znaczną słabością skóry - wymienia prof. Witold Owczarek.

- Do innych cech zalicza się na przykład wczesny początek zmian w dzieciństwie czy obecność innych chorób alergicznych u danego pacjenta w rodzinie - dodaje nasz rozmówca.

Choroba prowadzi do depresji?

Tej choroby nie da się wyleczyć, ponieważ jest ona defektem genetycznym. - Możemy tak naprawdę modyfikować jej skutki czy niwelować stany zapalne, czyli generalnie starać się leczyć przyczynowo, odbudowując barierę naskórkową, która uszkodzona jest na skutek genetycznych zaburzeń - mówi prof. Witold Owczarek.

Warto pamiętać, że AZS jest chorobą nie tylko ciała, ale również duszy. Dla chorych bardzo istotnymi problemami są przecież bezsenność, frustracja, poczucie bezsilności i niska samoocena. Wykluczenie społeczne może być powodem wystąpienia stanów lękowych, depresji, a nawet myśli samobójczych.

- W przypadku tej choroby występuje kilka czynników stygmatyzujących. Przede wszystkim są to widoczne zmiany skórne, które często bywają dużym problemem dla chorych, ale także dla ludzi stykających się z tymi pacjentami, nie wiedząc, co to za choroba. Z drugiej strony jest uporczywy świąd, który towarzyszy tym zmianom, a to m.in. on wpływa na bezsenność, co istotnie obniża jakość życia pacjenta (…). Wydaje się, że te zaburzenia w sferze społecznej, ale także rodzinnej czy zawodowej wynikające właśnie z tego niekontrolowanego świądu, są bardzo duże - przyznaje gość Jedynki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Witold Owczarek (kierownik Kliniki Dermatologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie)

Data emisji: 11.02.2021 

Data emisji: 19.08

DS

Czytaj także

Gra o zdrowie. Jak poprawić styl życia przy pomocy aplikacji?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:35
Aplikacja "Vika", wykorzystując metody sztucznej inteligencji, pozwala sprawdzić oraz poprawić nasz styl życia. Autorzy tego niezwykłego asystenta zdrowego stylu życia jako główny cel postawili sobie uzyskanie miliona lat zdrowia dla Polaków. - Tym projektem chcemy pomóc Polakom, żeby mogli dłużej cieszyć się zdrowiem - mówią założyciele "Viki" 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farmakolog: szczepionka mRNA jest najlepiej poznaną spośród wszystkich szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 19:07
Pandemia SARS-CoV-2 spowodowała konieczność opracowania szczepionek przeciwko wywoływanej przez tego koronawirusa chorobie COVID-19. Co najmniej dwie z nich bazują na technologii mRNA. Dr Leszek Borkowski wyjaśnia wszystkie zawiłości związane ze szczepionką mRNA - jej powstaniem, sposobem działania, a także konsekwencjami jej stosowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diagnostyka przyszłości - dwu- i trójwymiarowy obraz oka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 19:07
Ludzkie oko jest złożonym układem optycznym, którego właściwości niestety zmieniają się z wiekiem. Jedną z konsekwencji upływu lat jest utrata przeźroczystości elementów optycznych oka, takich jak ciało szkliste czy soczewka, co ma decydujący wpływ na jakość widzenia. Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, dotyka ponad połowę populacji powyżej 75. roku życia.
rozwiń zwiń