Wyzwania stojące przed systemem ochrony zdrowia po COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 21:12
Pandemia koronawirusa mocno zdominowała ostatni rok, a sam COVID-19 - mimo upływu czasu - nadal jest obecny wśród nas, co też zmienia podejście do rozwiązań systemowych w wielu dziedzinach zdrowia publicznego. Na czym będzie polegał plan odbudowy zdrowia Polaków, o którym rozmawiano podczas XV Forum Organizacji Pacjentów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

atopowe zapalenie skóry FREE 1200.jpg
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, która potrafi stygmatyzować
Posłuchaj
21:40 2021_02_18 19_07_09_PR1_Eureka.mp3 Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji wypowiedział się m.in. na temat Planu Odbudowy Zdrowia Polaków (Jedynka/Eureka)

Podczas konferencji poruszono istotne wyzwania opieki zdrowotnej w Polsce oraz wskazano również na pilne problemy wymagające konkretnych działań. - Jeżeli rozmawiamy o rozwiązaniach systemowych, to głównie skupiamy się na tym, co wymusił lub co wymusi w dalszej kolejności w rozwiązaniach systemowych COVID-19 i skutki zdrowotne wynikające z przebytego zakażenia. W tym roku wyjątkowo musieliśmy większość tych sesji poświęcić w zasadzie dyskusji, jak ten system będzie wyglądał po ewentualnym ustaniu pandemii - mówi ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz organizator Forum Organizacji Pacjentów.

Mister zapowiedział pięć podstawowych kierunków działań

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji wypowiedział się m.in. na temat planu odbudowy zdrowia Polaków. Wymienił pięć podstawowych kierunków działań: przekucie pilotażu onkologicznego na rozwiązanie systemowe, pójście w kardiologii drogą onkologii, rehabilitację postcovidową, zniesienie limitów do specjalistów oraz profilaktykę pacjentów 40+.

- Plan odbudowy zdrowia Polaków uważam za absolutnie strategiczny i myślę, że też jestem wyrazicielem opinii naszych organizacji, które zapewne podzielają ten pogląd. Rok temu zastanawiano się nad tym, czy ktoś ze znajomych mniej więcej w tym czasie miał przyjaciela lub kogoś w rodzinie, kto zostałby zakażony i przechodził zakażenie koronawirusem, tak dzisiaj w zasadzie nikt w ogóle nie zastanawia się nad tym. Tylko jeżeli pytamy, to czy w rodzinie bądź wśród znajomych był ktoś, kto nie daj Boże, nie przeżył. Skutkiem tego zakażenia są daleko sięgające w przyszłość niekorzystne efekty zdrowotne - twierdzi ks. Arkadiusz Nowak.

Zdaniem ks. Arkadiusza Nowaka w planie odbudowy zdrowia Polaków, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na konieczność tworzenia odrębnych rozwiązań systemowych związanych na przykład z możliwością gruntownego przebadania ozdrowieńców w kontekście przyszłościowych skutków ubocznych bądź też stworzenia systemu, który monitorowałby te osoby. - Rozumiem, że jest to oczywiście jeden z elementów planu odbudowy, ale wydaje mi się, że dosyć strategiczny (…). Możliwość takiego dobrego przebadania pod kątem powikłań, byłaby czymś bardzo pożądanym - przyznaje.

Potrzebna dostępność do lekarzy POZ

Na całym świecie, nie tylko w Polsce, pojawił się problem dostępności do świadczeń medycznych przy nieinfekcyjnych chorobach przewlekłych, które są przyczyną większości zgonów na świecie. Jak prognozuje WHO, niestety nadal tak będzie. Spowodowane jest to nie tylko brakiem kontaktu z lekarzem, ale również obawami pacjenta przed pojawieniem się w placówce.

- Nie kwestionuję tego, że pacjenci mają prawo do lęku i nie ufają standardom bezpieczeństwa, jeżeli wybierają się do placówki, więc w związku z tym wolą na przykład poczekać (…), ale oczywiście z punktu widzenia zdrowotnego nie jest to dobre. Odkładanie wizyty na jakąś bliżej nieokreśloną przyszłość, jest absolutnie działaniem przeciwko sobie. W tej chwili nastąpiła paradoksalna sytuacja, bo o ile przed pandemią mieliśmy bardzo utrudniony dostęp do specjalistów, tak obecnie ta trudność chyba została opanowana, natomiast pojawił się całkowicie nowy problem związany z czymś teoretycznie pozytywnym, tj. z teleporadą, a w praktyce z brakiem dostępności do realnej wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - uważa ekspert Jedynki.

Ks. Arkadiusz Nowak zauważa, że należy usprawnić ten system, bo teleporada nie może być rozwiązaniem dla wszystkich i na zawsze.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: ks. Arkadiusz Nowak (prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz organizator Forum Organizacji Pacjentów)

Data emisji: 18.02.2021 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Ruszają testy nauczycieli przedszkoli na SARS-CoV-2. Potrwają do 19 lutego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 06:28
W poniedziałek rozpoczynają się testy przesiewowe na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Badanie jest dobrowolne i bezpłatne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowacja zaostrza przepisy na granicy. Wzmożone kontrole i obowiązkowa kwarantanna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 06:50
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że dzisiaj od godz. 6.00 Słowacja wprowadza w rejonach przygranicznych wzmożone kontrole przestrzegania zasad wjazdu zza granicy. Od środy 17 lutego przy wjeździe na Słowację obowiązkowa będzie 14-dniowa kwarantanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa nie ustaje w walce z pandemią. Wiele krajów zaostrza restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 08:17
Wiele krajów Europy przedłuża wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa ograniczenia. Kwarantanna w Niemczech potrwa do 7 marca, w Holandii do 2 marca, w Czechach do 1 marca. Niektóre państwa, wśród nich Włochy i Austria, złagodziły część obostrzeń.
rozwiń zwiń