Mikołaj Kopernik. Czego wciąż nie wiemy o słynnym astronomie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 16:53
19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, który ma być wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców. Święto obchodzone jest od ubiegłego roku, a datę wyznaczono nieprzypadkowo  - jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Danny Ye/Shutterstock

W uznaniu zasług na polu astronomii Kopernik został zatem patronem wszystkich polskich uczonych. W "Eurece" chcemy przewrotnie zapytać, czego wciąż nie wiemy o słynnym astronomie.

Wśród zagadek jest np. nierozstrzygnięta sprawa, kiedy Kopernik wpadł na pomysł opracowania astronomii heliocentrycznej. Z kim podzielił się tym pomysłem?

Nie znamy także wielu szczegółów z życia astronoma, tym bardziej intryguje pytanie: co mogła zawierać jego biografia spisana na podstawie rozmów z Kopernikiem przez jego jedynego ucznia, Jerzego Joachima Retyka. Ta relacja niestety zaginęła.

Gościem audycji będzie prof. Jarosław Włodarczyk - historyk astronomii, Instytut Historii Nauki PAN w Warszawie.

***

Na "Eurekę" w piątek (19.02) o godz. 19.05 zaprasza Katarzyna Kobylecka. 

ans


Zobacz więcej na temat: Mikołaj Kopernik astronomia

Czytaj także

Jerzy Joachim Retyk – to dzięki niemu świat poznał Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 05:53
Niemiecki uczony przez trzy lata namawiał polskiego astronoma do opublikowania przełomowego dzieła o ładzie heliocentrycznym. Wynikiem namów było sporządzenie przez Retyka streszczenia dzieła toruńskiego uczonego, które stało się popularniejsze od oryginału "O obrotach sfer niebieskich". Dziś mija 508 lat od narodzin Georga Joachima Retyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Wolszczan odkrył wszechświat poza Układem Słonecznym

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 05:40
Jak każdego czwartku, tak i wtedy, 9 stycznia 1992 roku - 29 lat temu - słynne pismo "Nature" zamieściło sensacyjny artykuł o istnieniu planet poza naszym Układem Słonecznym, a odkrywcą tego był polski naukowiec, wtedy jeszcze doktor Aleksander Wolszczan.
rozwiń zwiń