O słynnym anglosaskim znalezisku i pracy archeologa

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 09:37
Tuż przed wybuchem II wojny światowej właścicielka majątku ziemskiego we wschodniej Anglii - Edith Pretty - zainteresowała się tajemniczymi kopcami leżącymi w granicach jej posesji. Przeczuwając, że mogą one skrywać jakieś historyczne artefakty, zdecydowała się zasponsorować wykopaliska. Do ich przeprowadzenia zatrudniła archeologa amatora Basila Browna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/n_defender

Tak doszło do jednego z najważniejszych odkryć w dziejach Anglii - odkopano królewski pochówek łodziowy z VII w., a w nim ponad 250 drogocennych przedmiotów, które można dziś oglądać w British Museum.

Historia tych badań właśnie została zekranizowana (film "Wykopaliska" można oglądać na jednej z platform streamingowych), a my w Eurece porozmawiamy nie tylko o tym słynnym anglosaskim znalezisku, ale także o znaczeniu prywatnych sponsorów w dziejach archeologii, o sukcesach niezawodowych pasjonatów tej dziedziny, a także o roli "szczęśliwych przypadków" w pracy archeologa.

źródło: Netflix Polska/Youtube

Gościem będzie prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz UKSW w Warszawie.

***

Na "Eurekę" w piątek (5.03) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka. 

Zobacz więcej na temat: archeologia Anglia

Czytaj także

Brytyjscy archeolodzy: Stonehenge zostało przeniesione do Anglii z Walii

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 05:39
Badacze są zdania, że starożytny kamienny krąg pierwotnie znajdował się w Waun Mawn na zachodnim wybrzeżu Walii, ponad 250 kilometrów na zachód od Równiny Salisbury. Pozostałości walijskiego kręgu mają dokładnie te same wymiary co Stonehenge.
rozwiń zwiń