Nowa odsłona Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego. Aż 1800 eksponatów

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 21:40
Po dziesięciu latach remontu Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie zyskała zupełnie nową aranżację. Choć muzea są jeszcze zamknięte, to koniecznie trzeba wpisać to miejsce na listę "wartych odwiedzenia". Także z powodu około 1800 zabytków starożytnych cywilizacji Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu.
Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego
Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum NarodowegoFoto: Joanna Borowska / Forum

Hatszepsut z Deir el Bahari Forum 1200.jpg
W poszukiwaniu grobu egipskiego arcykapłana Herhora
Posłuchaj
24:11 2021_04_09 19_30_23_PR1_Eureka.mp3 W odnowionej Galerii Sztuki Starożytnej przeszłość łączy się ze współczesną technologią w niezwykle w harmonijny sposób, a rozświetlone przestrzenie sąsiadują z mrokiem sal przypominających wnętrza antycznych grobowców i rzymskich katakumb (Jedynka/Eureka)

A wśród nich tych najciekawszych, takich jak: sarkofag i kartonaż kapłana Hor Dżehuti z mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami papirus z Księgą Umarłych (niemal 10-metrowej długości), rytualne ślepe wrota z mastaby egipskiego urzędnika, monumentalne rzeźby antyczne z marmuru, wyrafinowane greckie wazy czy jeden z najcenniejszych obiektów, tj. pochodząca z Iranu złota maska w kształcie głowy byka.

Zwiedzający oglądają z zadowoleniem

W odnowionej Galerii Sztuki Starożytnej przeszłość łączy się ze współczesną technologią w niezwykle w harmonijny sposób, a rozświetlone przestrzenie sąsiadują z mrokiem sal przypominających wnętrza antycznych grobowców i rzymskich katakumb.

- Mam wrażenie, że większość osób, które do tej pory odwiedziły Muzeum Narodowe i obejrzały Galerię Sztuki Starożytnej, jest z niej zadowolona. Mamy nadzieję, że kiedy nastąpi ponowne otwarcie Muzeum Narodowego, to znowu przyjdzie wielu zwiedzających i że tych rozmów na temat sztuki starożytnej oraz ekspozycji będzie coraz więcej - mówi dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska, kuratorka Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Posąg bogini Sachmet

Jednym z najważniejszych eksponatów jest posąg bogini Sachmet z głową lwicy. - Bogini Sachmet znajduje się od początku lat 60. w długoletnim depozycie w Warszawie. Takich obiektów z Muzeum Luwru jest u nas znacznie więcej i wszystkie one są bardzo cenne, natomiast bogini Sachmet jest w pewnym sensie symbolem tej zmiany ekspozycyjnej, ponieważ jest to posąg, który ze względu na swoją kubaturę i ciężar, latami stał w różnych miejscach. Można było na niego zerknąć w hallu głównym, ale tamto miejsce nie pozwalało zwiedzającym zobaczyć skali wspaniałości i piękna tego potężnego posągu. Był on bowiem wciśnięty w niewielkie pomieszczenie - zauważa dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska.

Gość Jedynki dodaje, że dzięki nowej aranżacji Galerii Sztuki Starożytnej, możliwe było przetoczenie posągu. - W tym miejscu został specjalnie umocniony strop, aby niemalże na środku sali ten ciężki posąg mógł stanąć. Rzeczywiście teraz otwiera ekspozycję egipską, która jest pełna wyobrażeń bóstw, często właśnie zwierzęco-głowych, bo Egipcjanie lubowali się w tym. Następnie są sale, w których zwiedzający mogą oglądać wyobrażenia starożytnych Egipcjan o przyszłym świecie i śmierci. Na ekspozycji można też obejrzeć mumię pochodzącą z jednego z sarkofagów, jak również znajdują się tu mumie zwierząt - słyszymy.

Zobacz także:

Ponadto w audycji:

Czy w czasach rzymskich - ponad 1,5 tys. lat temu, dzisiejsza Małopolska była jednym z największych ośrodków produkcji ceramiki w tzw. barbarzyńskiej Europie? Tak wynika z badań archeologów: Magdaleny Okońskiej-Bulas i Jana Bulasa, którzy we Wrzępi odkryli olbrzymie centrum garncarskie. Na powierzchni 5 ha znajduje się ponad 130 pieców, co plasuje to miejsce w czołówce tego typu stanowisk. Jakie naczynia tam wykonywano i kto zajmował się ich produkcją? O tym opowiedział archeolog Jan Bulas.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska (kuratorka Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie), Jan Bulas (archeolog)

Data emisji: 9.04.2021 

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

Tajemnicza historia św. Graala

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 21:30
Św. Graal powszechnie kojarzony jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, który został następnie użyty przez Józefa z Arymatei do zebrania kropel krwi umierającego Chrystusa. Taka opowieść i taka konotacja po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero pod koniec XII wieku w utworze jednego z francuskich poetów z kręgu autorów legend arturiańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły prekolumbijski manuskrypt z Biblioteki Watykańskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 20:40
Jak wyglądał kalendarz Azteków? Jakim bogom Aztekowie oddawali cześć? W jaki sposób rozpoznawano, czy dany dzień jest odpowiedni na prace rolnicze lub do zawarcia małżeństwa? Tego można dowiedzieć się z "Kodeksu Watykańskiego B". Czym dokładnie jest ten manuskrypt?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 21:30
Wedle średniowiecznych przekazów nad Bałtykiem, u ujścia Odry, istniała potężna Wineta - największe z miast ówczesnej Europy i wielki ośrodek handlowy. Jej lokalizacja pozostaje tajemnicą. Niektórzy uważają, że tego miasta szukać trzeba na wyspie Wolin. Konfrontacja źródeł pisanych z zabytkami odkrywanymi przez archeologów nasuwa intrygujące pytanie, czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród?
rozwiń zwiń